Header Ads

İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında 'aidat' tartışması: Erdoğan, borcu olmayan ülkeleri okudu

AJT foto: Cumhurbaşkanlığı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin İslâm İşbirliği Teşkilâtı'na 2 milyon dolarlık bağış yaptığını açıkladı ve diğer ülkelerden de açıklamasını istedi. Hiçbir ülke bağış miktarını açıkça söylemedi. Erdoğan da bunun üzerine aidat borcu olmayan ülkelerin listesini okudu.

İslâm İşbirliği Teşkilâtı Zirvesi (İİT) 13. Zirvesi'nde yapılan "İİT'ye Destek Bağışları Oturumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, öncelikle bu toplantıda teşkilâta mâli destek için bağış yapılacağı yolunda taahhütlerde bulunulmasının hedeflendiğini söyledi.

Erdoğan, uluslararası bir teşkilâtın kendisinden beklenen çalışmaları, işlevleri lâyıkıyla yerine getirebilmesinin ancak yeterli kaynağa sahip olmasına bağlı olduğunu belirterek, "Bunda da en önemlisi aidat konusudur. Aidat konusunda zaten verilen, verilmekte olan aidatlar bellidir. Ancak bir de bu tür bağışlar söz konusudur" diye konuştu.

İİT dönem başkanlığını devralan ülke olarak Türkiye'nin ne gibi bir maddi bağışta bulunacağını açıklamak istediğini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Biz burada teşvik olması bakımından maddi bağışta bulunacak olan ülkelerimiz ne kadar bağışta bulunacaklarını burada açıklarlarsa bence bu isabetli olur. Açıklayamayacak ülkelerimiz de bunu 3 ay içerisinde İİT'ye bildireceklerse, onu daha sonra bildirirlerse, bu da çok çok hayırlı olur. Çünkü  bir yerde teşkilâtımız da kendi bütçesini, çalışmalarını bütçeye göre yapacaktır. Bir bütçenin oluşması, gerçekleşmesi onun çalışmalarını, bütün aktivitelerini de geleceğe yönelik teşvik bakımından isabetli olacaktır. Türkiye olarak biz 2 milyon dolarlık bir katkıyla İslâm İşbirliği Teşkilâtı'na böyle bir bağışta bulunacağız. Bunun 1,8 milyon doları Genel Sekreterliğe, 100 bin doları İnsan Hakları Komisyonu’na, 100 bin doları İslâmi Dayanışma Fonu’na olmak üzere teşkilâta, toplam 2 milyon dolar gönüllü katkı taahhüdümüzü açıklıyoruz."

Erdoğan, aidatın da sürekli olarak ödendiğini belirterek, "Şu ana kadar da Türkiye'nin aidat borcu söz konusu değildir. Aidat borcumuzu da hamd olsun yoktur. Aynı şekilde arzu eden ülkeleri de taahhütlerini şimdi burada açıklamaya davet ediyordum. Kendilerinden bunu duymak hayırlı olacaktır, isabetli olacaktır" diye konuştu.

Açıklamak istemediler

Bunun üzerine Suudi Arabistan yetkilisi, taahhütlerini özel olarak yapmak istediklerini söyledi. Kuveyt de, Suudi Arabistan'a katıldığını belirtti.

Endonezya ise, "İkili olarak bunları hallettiğimiz zaman İİT Sekretaryası'na bunları verebiliriz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, buna şöyle karşılık verdi:

"Nafile olan ibadetler gizlidir ama farz olan açıktır ki diğerlerini de teşvik etsin. Bu adımda da bizler bütçeyi güçlü kılacak adım atmalıyız. Ya bağış sistemi tamamiyle ortadan kaldırılabilir ve aidat sistemiyle bu iş yürütülebilir. Aidat sistemiyle yürütülmesi halinde de bakın 56 üye ülkeden sadece borcu olmayan ülkeleri okumak isterim: Afganistan, Cezayir, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Brunei, Mısır, Endonezya, Kamerun, Katar, Kazakistan, Kuveyt, Malezya, Fas, Mozambik, Suudi Arabistan, Tunus, Türkiye, Umman, BAE. Diğer 26 ülkenin aidat borçlarının ödeme noktasında bir sıkıntısı olduğu ki toplamda şu anda Genel Sekreterliğe ödenmesi gereken rakam 160 milyon dolar. Bu bütçeyle ne denli aktif olabilirsiniz düşünün. Görünen o ki şu anda başka açıklamak isteyen ülke yok."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.