Header Ads

İzlanda'da 'Panama Belgeleri' depremi: 10 bin kişi Başbakan'ın istifasını istedi

sputnik foto:dailymail

İzlanda'da Panama belgelerinde eşine ait denizaşırı şirket olduğu ortaya çıkan Başbakan Gunnlaugsson'un istifasını isteyen yaklaşık 10 bin kişi protesto eylemi düzenledi.

Panama belgelerinin ortaya çıkışı sonrası Başbakan Sigmundur David Gunnlaugsson üzerindeki baskı arttı.

İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te parlamento binası önünde toplanan ve yerel basına göre sayıları yaklaşık 10 bini bulan eylemciler, Panama belgelerinde eşine ait denizaşırı (offshore) şirket olduğu ortaya çıkan Başbakan Gunnlaugsson'un istifasını istedi.

İzlanda'da yayın yapan Kanal 2'ye konuşan Gunnlaugsson, istifa etmeyi düşünmediğini açıkladı. Parlamentoya girdikten yaklaşık 8 ay sonra Wintris şirketindeki yüzde 50'lik payını 1 dolar karşılığında eşine satan Gunnlaugsson, "Kuralları ihlal etmediğini ve eşinin de finansal olarak bir kazancı olmadığını" savundu.

​​Bahsi geçen iddialar geçen ay İzlanda'da gündeme gelmişti. Gunnlaugsson, geçen ay yazdığı bir blog yazısında da eşine ait denizaşırı varlıkların İzlanda'da vergilendirildiğini söylemiş, bir radyo mülakatında da halkın çıkarlarını kendi çıkarlarının önüne koyduğunu savunmuştu.

​Ancak muhalefet ve yerel basın ortada bir çıkar çatışması olduğunu öne sürmüş ve Gunnlaugsson'un denizaşırı varlıkları ve şirket hakkında şeffaf olması gerektiğini söylemişti.

'İZLANDA MUZ CUMHURİYETİ GİBİ GÖRÜNECEK'

İddiaların ardından, İzlanda Parlamentosu'nda erken seçim çağrıları yapıldı ve Gunnlaugsson'un istifa etmesi istendi.

İzlanda'nın eski Başbakanı Johanna Sigurdardottir, Gunnlaugsson'un kamuoyunun güvenini yeniden kazanmasının zor olduğunu ve istifa etmesi gerektiği söyledi.

​İzlanda'nın eski Maliye Bakanı Steingrimur Sigfusson da İngiliz basınına yaptığı açıklamada, "Bu kabul edilemez bir şey. İzlanda, muz cumhuriyeti gibi görünecektir" dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.