Header Ads

Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu: NASA da kim oluyor? Bizim teknolojimiz onlardan ileri


Türkiye’nin de aralarında olduğu Doğu Akdeniz ülkelerinde son 900 yılın en kötü kuraklığın yaşandığını açıklayan Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’ne (NASA) sert çıkan Orman ve Su işleri Bakanı Eroğlu, “NASA da kim? Biz onlardan iyiyiz!” diyerek tepki gösterdi.

NASA araştırmacıları, 1998 yılında Türkiye, İsrail, Ürdün, Lübnan, Filistin, Kıbrıs ve Suriye’yi kapsayan Doğu Akdeniz bölgesinde başlayan ve halen devam eden kuraklığın, son dokuz asrın en kötü kuraklığı olduğunu açıklamıştı.

‘BİZİM TEKNOLOJİMİZ ONLARDAN İLERİ’

TBMM’de bir araya geldiği gazetecilere NASA’nın açıklamalarını değerlendiren Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, “NASA’nın meteorolojik hava tahminleri, bizim gerimizde, geçen yıl yaptıkları tahminleri tutmadı mesela. Bizim teknolojimiz onlardan ileri. NASA da kim oluyor?” dedi.

“Onlar global ve kuşbakışı bakıyor iklim verilerine. Biz noktasal ve bölgesel tahminler yapıyoruz” diyen Eroğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Sadece Türkiye’ye değil, çevre ülkelere de bu hizmeti veriyoruz. Denizlerde kurduğumuz istasyonlarla bölgemizdeki en etkin tahminleri yapıyoruz. Onların uyduları varsa, bizim de Göktürk’ümüz var.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.