Header Ads

Polisin gaz bombası attığı Mülkiye'de dekan Serpil Sancar istifa etti, Rektörlük istifayı kabul etmedi

hürriyet/bianet

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serpil Sancar ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Burcu Yıldız görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı. Ankara Üniversitesi Rektörlüğü ise istifaları kabul etmedi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 31 Mart’ta karşıt görüşteki öğrenciler arasında kavga çıktı. Olayın büyümesi üzerine Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’ne giren polis 13 öğrenciyi gözaltına aldı.

1 Nisan’da özel gündemle toplanan Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Akademik Kurulu yaptığı açıklamada, “Hukuk Fakültesi’nde yaşanan olaylar nedeniyle sınavların yapıldığı SBF’ye giren, durduk yerde gaz bombası atan, öğrenci ve öğretim elemanlarına küfürler savuran, fiziksel olarak itip-kakan güvenlik görevlilerinin bu tavrını sonuna kadar kınıyoruz” denildi.

Yaşananların ardından SBF Dekanı Prof. Dr. Serpil Sancar, rektörlüğe istifasını sundu. Sancar fakültede görev yapan akademisyenlere gönderdiği mesajında “29 Aralık 2014 tarihinden bu yana sürdürmekte olduğum Siyasal Bilgiler Fakültesi dekanlığı görevinden 6 Nisan 2016 tarihi itibariyle istifa ediyorum” diye yazdı.

Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Burcu Yıldız da aynı şekilde akademik personele gönderdiği mesajında “07.01.2015 tarihinden beri yürüttüğüm dekan yardımcılığı görevimden ayrılmış bulunmaktayım” dedi.

Rektörlükten yapılan açıklamada ise “Adı geçen istifa kabul edilmemiştir. Yaşanan olaylarda emniyet güçlerinin öğrenci ve akademisyenlere fiziki şiddet uyguladığı yönündeki söylemler gerçeği tam olarak yansıtmıyor” denildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.