Header Ads

Rıza Sarraf’ın New York yolculuğu başladı

Can Kamiloğlu/voa

21 Mart tarihinde Miami’de tutuklanan 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasının kilit ismi Rıza Sarraf’ın davanın asıl görüleceği yer olan New York’a sevk yolculuğu başladı.

Sarraf, tutuklandıktan sonra ilk konulduğu cezaevi olan Miami cezaevinden, New York’a götürülmesi için, ABD’de tutuklu ve mahkumların sevkiyle ilgili ulaşımdan da sorumlu güvenlik birimine (US Marshals) teslim edildi.

Sarraf’ın, New York’a diğer tutuklularla birlikte otobüsle götürüleceği ve seyahat sırasında diğer mahkumların alınması için çeşitli cezaevlerinde durulacağı öğrenildi.

İlk durak Tallahassee cezaevi, ikinci durak Atlanta

Sarraf, tutuklu otobüsüyle Miami cezaevinden alındıktan sonra Florida eyaletinde bulunan ve Miami’ye yaklaşık 780 kilometre uzaklıktaki Tallahassee kentine götürülerek buradaki cezaevine konuldu. Sarraf’ın böylelikle New York’a sevki için yolculuğu başlamış oldu ve ilk durak Tallahassee cezaevi oldu.

Tallahassee cezaevi New York’a yaklaşık 1765 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Sarraf’ın bir gece geçirdiği Florida eyaletinine bağlı Tallahassee cezaevinden Georgia eyaletine ulaştığı ve burada da Atlanta cezaevine götürüldüğü öğrenildi. Sarraf'ın Atlanta cezaevinden sonra New York’a sevki esnasında başka bir cezaevine nakli bekleniyor.

Eyalet eyalet dolaşacak

Sarraf’ın New York’a sevki sırasında Georgia, Güney Carolina, Kuzey Carolina, Virginia, Maryland, Pennsylvania, New Jersey gibi eyaletlerde bazı cezaevlerinde konaklayabileceği belirtildi ancak kaç gece veya hangi cezaevlerinde kalacağı güvenlik nedenleriyle açıklanmadı.

Amerika’nın Sesi’nin ulaştığı güvenlik yetkilileri Sarraf’ın New York’a sevk işlemi için ulaşımdan sorumlu birime teslim edildiğini, New York’a getirilmesi sırasında hangi eyaletlerde veya hangi cezaevlerinde ne kadar ve ne süreyle kalacağının bilinmediğini belirttiler.

New York’a ne zaman gelecek?

Amerika’nın Sesi’nin New York Güney Bölgesi Savcılığı yetkililerinden elde ettiği bilgiye göre Sarraf New York’a gelir gelmez hemen hakim karşısına çıkartılacak. Amerika’nın Sesi’ne konuşan New York Güney Bölgesi Savcılık yetkilisi, “Şu anda Sarraf’ın sevk işlemiyle ilgili planı teslim edildiği Federal Mahkeme Polis Gücü (US Marshals) yönlendiriyor. Sarraf, New York’a gelene kadar bir eyaletten başka bir eyalete yolculuk yaparak getirilecek. Biz hangi eyalet ve hangi cezaevlerinde kalacağı ve bu yolculuğun ne kadar süreceği konusunda bilgi sahibi değiliz. New York’a tam olarak ne zaman ulaşır bu konuda bir fikrimiz yok. Bu konuda temaslarımız ve bilgilerimiz de olsa davanın hassaslığı göz önüne alındığında bilgileri şu aşamada kamuoyuyla paylaşmayacağız,” dedi.

“Derhal hakim karşısına çıkacak”

New York Güney Bölgesi Savcılığı yetkilileri dava sürecinin Sarraf’ın New York’a gelmesinin hemen ardından başlayacağını belirterek şöyle konuştular: ”Sarraf’ın New York Federal Mahkemesi’nde yargılanma süreci hemen başlayacak. Sarraf, New York’a getirilmesinin hemen ardından mahkemeye çıkartılabileceği gibi bu süreç bir kaç gün sonra da olabilir. Sarraf’ın New York’ta hakim karşısına çıkmasının ardından yeni bir mahkeme günü belirlenecek. Ancak bu mahkemenin ne zaman yapılacağını bilemiyoruz.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.