Header Ads

'Süper savcı' Bharara, Rıza Sarraf’ın New York'a nakledilmesini bekliyor

Can Kamiloğlu/voa

Türkiye’deki 17-25 Aralık yolsuzluk davasının kilit ismi Rıza Sarraf, önümüzdeki günlerde, tutuklandığı Miami’den New York’a Federal Mahkeme’de devam edecek yargı süreci için nakil edilmeyi bekliyor.

1 Nisan’da Miami Federal Mahkemesi’nin aldığı karar sonrasında Sarraf’ın gerekli sevk işlemlerin tamamlanmasının ardından yakın bir zamanda New York’a gönderileceği öğrenildi. Sarraf, çok yakın bir zamanda New York’ta tutuklanması için yargı sürecini başlatıp, hakkındaki iddianameyi hazırlayan savcı Preet Bharara ile de karşı karşıya gelecek.

Sarraf hakkındaki iddianamesiyle Türkiye’de bir anda üne kavuşan Bharara’nın, sosyal medya paylaşımları büyük ilgi gördü, çok sayıda Türk takipçi kazandı. Amerikan medyası da davanın aslı yerine Türkiye’de fenomen olan Bharara’ ya Türklerin ilgisini haberleştirdiler.

Savcı Bharara kimdir?

Savcı Bharara, 1968 yılında Hindistan’ın Forezopur kentinde Sih bir babanın ve Hindu bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Sonradan ABD’ye göç eden ailesiyle birlikte çocukluk yıllarını New Jersey’de geçirdi.

Oldukça başarılı bir eğitim geçmişi olan Bharara, Harvard Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, hukuk eğitimini de New York’ta Columbia Üniversitesi’nde tamamladı.

Mafya ile mücadelesi yıldızını parlattı

Bharara, bir süre New York Senatörü Chuck Schumer’in baş danışmanı olarak çalıştı ve ardından New York Güney Bölgesi savcı yardımcılarından biri olarak beş yıl hizmet verdi.

Yıldızı bu görevdeyken yürüttüğü, mafya aileleri Gambino ve Colombo ile Asyalı suç çeteleriyle ilgili başlattığı soruşturmalarla parladı ve New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’nın önü açıldı.

15 Mayıs 2009 tarihinde Başkan Barack Obama tarafından New York Güney Bölgesi Savcılığı görevine atandı. Bharara’nın görevlendirilmesi 7 Ağustos’ta Amerikan Senato’su tarafından onaylandı ve Bharara 13 Ağustos 2009’da yemin ederek son görevine başladı. Bir süre sonra Adalet Bakanı olacağı yönünde iddialar ortaya atıldı.

Emrinde 220 savcı yardımcısı var

Sarraf, davasının savcısı Preet Bharara, bilinenin aksine bu davada tek başına çalışmıyor. Bharara, Sarraf iddianamesiyle ilgili soruşturmasını çok sayıda savcı yardımcısıyla birlikte sürdürüyor. Bharara’nın emrinde soruşturmalarını birlikte yürüttüğü 220 savcı yardımcısı görev yapıyor.

Savcı Bharara soruşturduğu davaların büyüklüğü nedeniyle medyada ‘Wall Street’in Şerifi’ ve ‘Süper Savcı’ olarak da anılıyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.