Header Ads

TİB, Sputnik haber ajansının Türkçe yayın yapan internet sitesine erişim yasağı getirdi

sputnik

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) aldığı idari tedbir kararıyla Sputnik haber ajansının web sitesi dün akşam itibariyle erişilemez hale getirildi. Türkiye’den bağlanan kullanıcıların 31 dilde yayın yapan herhangi bir Sputnik sitesine girmesine kısıtlama getirildi. TİB yetkilileri, Sputnik’in geçici olarak engellendiğini ve nihai kararı mahkemenin vereceğini söyledi.

Sputnik’e ulaşmaya çalışan kullanıcılar, “5651 Sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda, sputniknews.com hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın 14/04/2016 tarih ve 490.05.01.2016.-56092 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından idari tedbir uygulanmaktadır” yazısıyla karşılaşırken; idari tedbir kararıyla ilgili Sputnik’e herhangi bir bildirimde bulunulmadı.

Sputnik'e konuşan TİB yetkilisi, "Sputnik'i engelleme kararı alıp bu kararı mahkemeye götürdük. Bu prosedür kanunlarda var. Kanunlara göre, yasalara aykırı olan herhangi bir bilgi yayımlayan siteler kapatılıyor ve sonra mahkemeye gidiliyor" ifadelerini kullanıp ekledi:

"Site yeniden açılacak mı yoksa kapalı mı kalacak, buna mahkeme karar verecek."

Yetkili, engelleme kararının gerekçesini ise paylaşmak istemedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Uğur Güç, sansürlenen Sputnik’in uzun bir süredir iktidara yakın medya kuruluşları tarafından hedef gösterildiğini belirterek “Dün Putin’in AKP’yi eleştiren açıklamaları sonrasında, TİB Sputnik haber sitesine erişimi engelledi. Yaygın medyayı kontrol altına alan AKP, internetten yayın yapan haber sitelerini ise TİB kararıyla engelliyor. Erişim yasaklarının yüzde 94.2’si  yargı kararıyla değil, TİB kararıyla gerçekleşti” dedi.

Basın Konseyi de Sputnik’in sansürlenmesine tepki gösterdi. Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, uygulamanın kabul edilemez olduğunu belirtti. “Bütün kuralları zorlayıcı bir tutum sergileniyor.  Bir habere bile yasağı kabul etmeyen gazetecilerin, yayıncıların 31 dilde yayın yapan bir kuruma getirilen böylesine kapsamlı bir yasağı kabul etmesi mümkün değil” ifadelerini kullanan Türenç, yasaktan bir an önce vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.