Header Ads

Yasin Börü davası: 17 tutuklu sanığın tutukluluk halinin devamına hükmedildi

Ahmet Şinoforoğlu/cha

Diyarbakır’da 6-7 Ekim tarihlerinde çıkan olaylarda Yasin Börü ve 3 kişinin öldürülmesi ve Yusuf Er’in yaralanması ile ilgili olarak 17’si tutuklu 34 kişi hakkında açılan davanın 5. duruşması sona erdi. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 5. duruşmasına tutuklu sanıklar, sanık ve müşteki avukatları katıldı. 4. duruşmada alınan ara karar nedeniyle duruşmaya sanık ve müşteki yakınları, stajyer avukat, hakim, savcı ve basın mensupları dışında kimse alınmadı.

Duruşma başında müşteki avukatlarından Necip Kibar, kapalılık kararından vazgeçilmesi talebinde bulundu. Talebi görülen Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, tutanaklara geçirilen ve görüntülere yansıyanlara göre duruşmanın düzeninin bozulduğunu, duruşma salonunda stajyerlerin, basın mensuplarının bulunduğunu ve duruşmanın aleniyet kazandığını belirterek kapalı yapılmasının devam edilmesine karar verdi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, ardından mahkemeye gelen belgeleri okudu. Yasin Börü ve arkadaşlarına saldırıldığı sırada 155'e ihbar yapıldığı ve ihbar sırasında telefona arkadan bazı kişilerin seslerinin yansıdığı kaydedildi. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, telefona sesleri yansıyan kişilerin kimliğinin tespit edilmesinin mümkün olup olmadığını Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı’na sormuştu. Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı, seslerin kime ait olduğunun tespitinin mümkün olmadığını bildirdi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, ayrıca aranması olan sanıklardan Adem Kaçmaz’ın Hakkari’de yakalandığını ve ifadesi alındıktan sonra bırakıldığını aktardı. Gelen belgelerin ardından sanık ve müşteki avukatları beyanlarda bulundu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı davaya katılma talebinde bulundu ve sanıkların cezalandırılmasını istedi. Savcı Umut Sadak ise 17 tutuklu sanıktan 9’unun tahliyesini istedi.

Verilen aranın ardından Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi ara kararlarını açıkladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın katılma talebini kabul eden mahkeme, sanıkların tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş, Hasan Gökgüz’ü öldürdüğü ve Yusuf Er’i yaraladıkları gerekçesi ile 34 kişi hakkında "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme ve devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozdukları" iddiasıyla beşer kez ağırlaştırılmış müebbet istemi ile iddianame hazırlandı. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianame güvenlik gerekçesi ile Ankara’ya gönderilmişti. Dava kapsamında 17’si tutuklu, 34 sanık bulunuyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.