Header Ads

Yunanistan'dan Türkiye'ye 'mülteci iadesi' başladı: 204 mülteci Türkiye'ye geri gönderildi

sputnik/dw foto:ap/reuters

Mülteci anlaşması uyarınca Yunanistan'ın Midilli adasından ayrılan 138 kişilik ilk mülteci grubu İzmir'in Dikili ilçesine geldi. İzmir'deki gazeteciler de Sakız Adası'ndan Çeşme'ye 66 kişilik bir sığınmacı kafilesinin ulaştığını aktardı.

Midilli'den Dikili'ye gönderilen ilk grup arasında Suriyeli sığınmacı bulunmazken, Suriyelilerin Osmaniye’ye diğerler ülkelerden gelen göçmenlerin ise Kırklareli’ye gönderileceği açıklandı.

Mültecilerin sınır dışı edilerek Yunanistan’dan Türkiye’ye gönderilmelerine başlandı. İki yolcu gemisi 138 mülteci ile Midilli’den ayrıldı. Adada gerekli hazırlıkların tamamlanmamış olması bakımından mültecilerin iadesine bugün başlanacağı şüpheliydi.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, gün içinde Sakız Adası'ndan gelecek tekneyle birlikte Suriye, Pakistan, Lübnan, İran, Bangladeş, Afganistan, Sri Lanka, Kongo ve Mısır uyruklu toplam 202 göçmen daha Dikili'ye getirilecek.

Yunanistan hükümet sözcülerinde Yorgos Kiriçis,Türkiye'ye ulaşan ilk kafilenin tamamının Pakistanlılardan oluştuğunu, iki Suriyelinin de gönüllü olarak Türkiye'ye döndüğünü açıkladı. ERT’ye konuşan Kiriçis ayrıca, “Geri dönüşler için bir zaman çizelgesi yok. Sığınma başvurularının incelenmesi zaman alacaktır” dedi.

Yunanistan'ın sığınmacılardan sorumlu polis şefi Zaharula Çirigoti ise Dikili'ye Midilli Adası'ndan 138 ve Sakız Adası'ndan 66 olmak üzere toplam 204 kişinin gönderildiği ifade etti.ANLAŞMA MİDİLLİ VE DİKİLİ'DE PROTESTO EDİLDİ

Bu arada sığınmacıların Türkiye'ye iade işleminin başladığı sırada Midilli'deki çok sayıda gönüllü anlaşmayı protesto etti. Hazırladıkları pankartlarla Midilli limanına gelen gönüllüler, ‘Sınır yok, ulus yok. Sınır dışı etmeyi durdurun’,‘Türkiye güvenli değil’ yazılı pankartlar açtı.

İzmir'in Dikili limanında bekleyenlerse 'Sınır dışı etmeye son verin, sınırları açın' yazılı bir pankartla sığınmacıları karşıladı.

FRONTEX: GERİ GÖNDERME İŞLEMİ YARIN DEVAM EDECEK

Frontex Sözcüsü Ewa Moncure geri gönderme işlemine yarın devam edileceğini bildirdi.

Göçmenlerin ulaştırma işlemlerinin sakin bir şekilde gerçekleştiğini ifade eden Moncure, "Moria kampında da bulundum. Göçmenler otobüslere bindirilirken de herhangi bir olay yaşanmadı" ifadesini kullandı.

Moncure, göçmenlerin sığınma talebinde bulunmayanlar arasından seçildiğini dile getirerek, "Tüm hukuksal işlemlerden geçirildiler. Şu an teknelerde bulunanların hepsi sığınma talebinde bulunma şansına sahiptiler" diye konuştu.

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında varılan anlaşmaya göre 20 Mart’tan itibaren Yunanistan’a geçmiş olup ta iltica başvurusunda bulunmayan mülteciler gerisin geriye Türkiye’ye gönderilecek.

Karşılığında Avrupa Birliği sınır dışı edilen her Suriyeli karşılığında Türkiye’den bir Suriyeli mülteci alacak.

Türkiye’ye ne kadar mültecinin iade edileceği ve geri göndermelerin nereden yapılacağı açıklık kazanmadı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.