Header Ads

Gezi Direnişi'nin 3. yıldönümünde Mimarlar Odası binası zorla tahliye edildi

thelira/cumhuriyet/tmmob

Mimarlar Odası’nın Yıldız Sarayı’nda bulunan binası için zorla boşaltma kararı alındı. Dün tebliğ edilen kararda, Gezi Parkı eylemlerinde aktif rol alan ve Gezi Parkı'na Topçu Kışlası'nı yeniden inşa etme projesini mahkemeye taşıyan Mimarlar Odası'ndan, parkı Gezi eylemlerinin yıldönümü olan 31 Mayıs'ta boşaltmasının istenmesi dikkat çekti. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi karara “Bu bir intikam operasyonudur” diye tepki gösterdi.

Polis, Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, Mücella Yapıcı, Can Atalay ve Cem Tüzün'ün de aralarında bulunduğu 15 kişi gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar, Vatan Emniyet'e götürülürken 'TMMOB susturulamaz, Her yer Taksim, her yer direniş' sloganları atıldı.

Mimarlar Odası yetkilileri meslektaşlarının gözaltına alınmasının ardından Mimarlar Odası önünde açıklama yaptılar. Açıklamada, "Gezi'ye destek verdiğimiz için intikam alınmak isteniyor. Boyun eğmeyeceğiz. Mücadeleye devam edeceğiz' denildi.


Gözaltına alınan 15 kişi Emniyet Müdürlüğü'nden geçirdikleri 2 saatin ardından serbest bırakıldı.

Ne olmuştu?

Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 2002 yılında imzalanan bir protokolle 49 yıllığına Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’ne tahsis edilmişti.

Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün 7.12.2015 tarihinde göndermiş olduğu bir yazı ile Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ile imzalanan protokolün tek taraflı olarak iptal edildiği bildirilmişti.

İstanbul 12. İdare Mahkemesi 8 Mart 2016 tarihli kararında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mahkemenin bakanlık lehine karar vermesi üzerine “boşaltma tebligatı” yollandığı anlaşılmıştı.

Mimarlar Odası’nın Yıldız Sarayı, Dış Karakol binası için zorla boşaltma kararı çıkartıldı. Beşiktaş Kaymakamlığı sabah tebligat göndererek binanın 24 saat içerisinde boşaltılmasını istedi. Karara TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden tepki geldi.

Yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hukuki süreç devam ederken 24 saati dahi bulmayan sürede tahliye için yapılan bir tebligat Mimarlar Odası’nın hukukun üstünlüğünü sağlama doğrultusunda aklın ve bilimin rehberliğinde kamu ve toplum yararına verdiği mücadeleye karşı bir intikam operasyonudur.

“Hukuki mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi, sorumluların yargılanması için her türlü hukuksal başvuruyu yapacağımızı, siyasallaşan yargı sürecini deşifre edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.