Header Ads

İmza Kampanyası: Kaş’ı betona teslim etmeyin! #KaşBöyleGüzel


Kaş için hazırlanan yeni “Çevre Düzeni Planı”nı inceledik. Bu plan hayata geçerse, Kaş’ın mavisi, betonun grisiyle boğulacak. Bölge yapılaşma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Kaş, Türkiye’de doğayla barışık, sürdürülebilir turizm denince ilk akla gelen yerlerden biri ve böyle kalması, korunması gerektiğine inanıyoruz.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, bir süre önce Kaş için yeni bir çevre düzeni planı hazırladı. Değerlendirme süreci devam eden “Kaş İlçesi Merkezi 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı”, Kaş’ın doğasını koruyan, yerel ekonomiye destek veren turizm modelini, betona ve kitle turizmine teslim etme riski taşıyor.

Önerilen plan, aralarında dünyaca ünlü Kaputaş Plajı’nın (1. derece doğal sit alanı) da bulunduğu Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde kalan birçok alanı tehdit ediyor. İnceboğaz bölgesindeki 1. derece arkeolojik sit alanı dahil, Liman Ağzı, Gökseki, Bucak ve Çukurbağ Yarımadası’nda da betonlaşma riskini artırıyor.

Plan onaylanırsa, bozuk orman niteliğindeki birçok alan ve zeytinlikler yapılaşma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

Kaş’ın doğa turizmine adanmış, yerel ekonomiyi ve yöre insanını kalkındırmayı amaçlayan sürdürülebilir turizm hamlesini etkileyecek bu planın geri çekilmesini istiyoruz. Bölgeyle ilgili planların, orada yaşayan insanlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte, mevcut koruma alanlarını ve doğal dengeyi gözeterek hazırlanması gerekiyor.

Kaş Koruma Platformu da benzer bir taleple yeni planı desteklemiyor.

Kaş’ta sürdürülebilir turizmin desteklenmesi için “Kaş İlçesi Merkezi 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı”nın geri çekilmesini talep ediyoruz.

WWF-Türkiye

İmzalamak için: https://www.change.org/p/ka%C5%9F-%C4%B1-betona-teslim-etmeyin-ka%C5%9Fb%C3%B6yleg%C3%BCzel

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.