Header Ads

İstanbul'da bombalı saldırı: 11 kişi hayatını kaybetti, 36 kişi yaralandı

bbc türkçe/dha/cha

İstanbul Vezneciler'de sabah 08.40 sıralarında bir polis aracına düzenlenen saldırıda 11 kişi öldü, 36 kişi yaralandı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, bombalı araçla düzenlenen ve çevik kuvvet mensuplarını hedef saldırıda hayatını kaybedenlerden yedisinin polis, dördünün sivil olduğunu söyledi.

Vasip Şahin ayrıca yaralılardan üçünün durumunun da ağır olduğunu belirtti.

Vali Şahin, patlamanın hangi örgüt ile alakalı olduğu sorusuna ise, "Bütün bunlar üzerinde çalışılıyor, daha sonra geniş açıklamalar yapılacak" yanıtını verdi.

Saldırının ardından olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi gönderildi.


Vezneciler metro istasyonu kapatıldı.

İstanbul Üniversitesi-Beyazıt Yerleşkesi'nde de tüm fakültelerde bugün yapılması planlanan bütünleme sınavları iptal edildi.

Saldırının ardından Vezneciler'de geniş bir güvenlik çemberi oluşturan polis, çevredeki sivil halkı da uzaklaştırdı.

Bölgeye çok sayıda polis ve ambulans sevk edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu'nun da aralarında bulunduğu 7 savcı saldırının düzenlendiği yerde inceleme yapıyor.

Yayın yasağı

İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından İstanbul Vezneciler'deki patlamaya yayın yasağı getirildi.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan (RTÜK) yapılan yazılı açıklamada, soruşturma tamamlanıncaya dek soruşturma dosyası kapsamı hakkında medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri gibi yayınların yapılmasının yasaklanmasına karar verildiği belirtildi.

Açıklamada, bu tip yayınların, olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilerin bulundukları şehirlerin ve kullandıkları araçların bilgilerinin yayınlayarak olayın aydınlatılmasının, şüphelilerin yakalanmasının ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmesi ve kamu düzeninin bozulması riskini beraberinde getirdiği vurgulandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.