Header Ads

Af Örgütü Türkiye'yi 'işkence yapmakla' suçladı, Adalet Bakanlığı 'İddialar mesnetsiz' dedi

DW Türkçe

Af Örgütü, Türkiye'de darbe girişiminin ardından gözaltına alınan kişilerin işkence ve kötü muamale gördüğüne dikkat çekti. Örgüt tecavüzün de söz konusu olduğunu açıklarken, Adalet Bakanlığı iddiaları geri çevirdi.

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye'de darbe girişiminde bulunmak suçlamasıyla gözaltına alınan kişilerin işkence ve kötü muamele gördüğüne dair "güvenilir kanıtların" bulunduğunu açıkladı. Örgüt, işkence ve kötü muameleden darbe ile bağlantılı olarak gözaltına alınan 10 binden fazla kişinin etkilendiğine işaret etti.

Resmi ya da gayrı resmi gözaltı merkezlerinde şüphelilerin "acı verici pozisyonlarda 48 saate kadar tutulduğuna" işaret eden Af Örgütü Avrupa Direktörü John Dalhuisen, bu merkezlerde tutulan kişilerin dayak, işkence ve tecavüze maruz kaldığına dikkat çekti.

Türk makamlarına "bu çirkin uygulamalara son vermeleri" çağrısında bulunduklarını vurgulayan Dalhuisen, Türk hükümetinin bağımsız gözlemcilerin tüm kurumlara girişine izin vermesini de istedi.

Adalet Bakanlığı: İddialar mesnetsiz

Türkiye Adalet Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamada darbe zanlılarına yönelik işkence iddialarının 'mesnetsiz ve gerçek dışı' olduğu belirtildi. Açıklamada, "Gözaltına alınanlara yönelik işkence iddiaları kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti olup, olağanüstü hal koşullarında dahi yakalama ve gözaltı işlemleri öncelikle insan haklarına ilişkin ulusal ve uluslararası hukuka uygun bir şekilde yerine getirilmektedir" ifadeleri yer aldı.
15 Temmuz'daki darbe girişiminden bu yana 13 binden fazla kişi gözaltına alındı. Bunlardan 8 bin 800'ünün ordu mensubu, bin 500'ünün polis, 2 bin 100'ünün de hâkim ve savcı olduğu belirtiliyor. OHAL sonrası çıkarılan kararname ile gözaltı süreleri de 30 güne kadar çıkarılmıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.