Header Ads

CHP, 24 Temmuz'da 'Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi' düzenliyor


CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, CHP’nin 24 Temmuz Pazar günü, İstanbul Taksim Meydanı’nda, "Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi" düzenleme kararı aldığını bildirdi.

Bingöl, CHP’li bazı milletvekilleriyle TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, askeri darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ordu içindeki cuntanın 15 Temmuz akşamı bir darbe girişiminde bulunduğunu anımsatan Bingöl, olayın başladığı andan itibaren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta bütün CHP’li milletvekilleri ve üyelerin, net bir tavır koyarak, söz konusu darbe girişimine karşı duruş sergilediklerine işaret etti. 

"Bizim için cumhuriyetin değerlerini korumak, demokrasiyi koruyup kollayıp, kurumsallaştırmak ve bütün bunları gerçekleştirmek için de vazgeçilmez olan parlamenter demokratik sistemi yaşatmak en büyük önceliğimizdir." ifadesini kullanan Bingöl, "Bu nedenle bu darbe girişimine, kim ve kimler tarafından yapıldığı henüz belli değilken, darbenin başarıya ulaşıp ulaşamayacağı dahi belli değilken aynı kararlılıkla bir karşı duruş sergiledik. 93 yıllık siyasi yaşamımız boyunca Cumhuriyet Halk Partisi hep darbelere karşı durmuştur. 15 Temmuz’da da bu tavrını sürdürdü. Bundan sonra da askeri ve sivil darbelerin tamamına karşı duracağız." değerlendirmesinde bulundu. 

Bingöl, demokrasi ve parlamenter rejimi hedef alan bu darbe girişiminin ardından tüm vatandaşların birlik ve beraberlik içinde hareket etmeleri ve ortaya koydukları bu asil davranışı sürdürmeleri gerektiğini vurguladı.

78 MİLYON VATANDAŞIMIZA AÇIK BİR MİTİNG

Bingöl, CHP’nin 24 Temmuz Pazar günü Taksim Meydanı’nda, "Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi" düzenleme kararı aldığını ve gerekli resmi başvurunun bugün yapıldığını" bildirdi. 

"Düzenlenecek mitingin sadece CHP veya seçmenlerine yönelik olmadığına" dikkati çeken Bingöl, şunları kaydetti:
"Bu miting bütün siyasi partilerimize, parti ayrımı gözetmeksizin tüm milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, parti yöneticilerimize ve 78 milyon vatandaşımıza açık bir mitingtir. Orada CHP’yi öne çıkaracak bir söylem ya da davranış içerisinde olmayacağız. Orada parlamenter demokratik sistemi güçlendiren, demokrasi ve Cumhuriyet’i, özgürlükçü demokrasiyi kalıcı kılacak bu tavrımızı, bütün vatandaşlarımızla birlikte devam etme kararlılığını göstermek üzere bir araya geleceğiz. Bu vesileyle bütün siyasi partilerimize çağrımızdır, pazar günü orada sadece CHP’nin sözcüleri olmamalı, orada diğer siyasi partilerimizin, katılımcıların da sözcüleri olmalıdır. Türkiye’nin huzur ortamını sağlamak, Türkiye’deki kardeşlik ruhunu yeniden tesis etmek adına bu mitinge bütün vatandaşlarımızı davet ettiğimizi ifade ediyorum."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.