Header Ads

Erdoğan: İdam cezasını kaldırdık da ne değişti?

cha

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişiminin ardından itirafçıların sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alman ARD kanalına verdiği mülakatta, darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili soruları yanıtladı. Erdoğan, "Şimdi bunları biz aslında gayet iyi biliyoruz, yani bütün istihbarat bilgilerimizle, şu anda hele hele bütün itirafçılarla. Örneğin bakıyorsunuz Silahlı Kuvvetler’deki birisi Genelkurmay Başkanı'nı özellikle adeta konuşturmak isterken söylediği söz, isterseniz sizi kanaat önderimiz Fetullah Gülen’le görüştürelim diyor. Bakın, bu terör eyleminin, bu silahlı darbe girişiminin nereden idare edildiğini, nasıl yönetildiğini çok açık net ortaya koyuyor. Bunlar tabii şu anda yargıya hepsi verilmiş durumda, yargının elinde bunlar birer belge olarak var ve bu itirafçıların sayısı da her geçen gün artıyor" dedi.

"OHAL'İN UZATILMASINI ŞARTLAR BELİRLEYECEK"

Olağanüstü halin (OHAL) uzatılmasını gelişen şartların belirleyeceğini kaydeden Erdoğan, "Eğer normalleşme süreci olmuşsa, normalleşme sürecine girmişsek zaten devamına gerek yok. Bakın Fransa’da bizimki gibi bir darbe filan olmadı, bir terör saldırısı oldu ve terör saldırısının da boyutu belli. Bizimkiyle mukayese edilir bir şey değil. Bakın bizde şehit var, bunun yanında 2 bin 187 yaralı var, onlarınkinde böyle bir şey yok ve devlete karşı yapılıyor bu. Fransa ne yaptı? 3 ay önce ilan etti, ardından bir 3 ay daha ilan etti, şimdi bir 3 ay daha ilan etti ve böylece 6 aydan 9 aya şu anda çıkmış vaziyette. Biz ise şu anda 3 aylık bizim böyle bir ilanımız söz konusu. Eğer bu 3 ay içerisinde bir normalleşme olursa zaten tekrar uzatmak diye bir şey söz konusu değil, ama 6 aya kadar bunu uzatma yetkimiz var" diye konuştu.

"İDAM CEZASINI KALDIRDIK DA NE DEĞİŞTİ?"

Erdoğan, idam cezası ile ilgili bir soru üzerine şu cevabı verdi: "Avrupa Birliği üyesi ülkelerde idam yoktur ama bunun dışında dünyanın neredeyse tamamına yakınında idam uygulaması vardır. Burada bir gerçeği vurgulayalım, bakınız şu anda biz 53 senedir Avrupa Birliği’nin kapısındayız, biz idam cezasını kaldırdık. İdam cezasını kaldırdık da ne değişti? Şu anda eğer demokratik bir hukuk devletindeyseniz, demokrasilerde söz kimindir? Halkındır değil mi? Halk şu anda ne diyor? İdam diyor. Biz yöneticilere düşen görev nedir? Halkın bu talebini, hayır, biz sizin bu talebinizi kabul etmiyoruz diyebilir misiniz? Bu talebi getireceğimiz yer neresidir? Parlamentodur, parlamentoya bu talep gelir, parlamento kabul eder veya etmez. Ederse bununla ilgili adımlar atılır ama etmezse o zaman da söyleyecek hiçbir şeyimiz yok. Avrupa Birliği’nin de bu noktadaki yaklaşımlarını doğrusu başta şahsım olarak da samimi bulmuyorum."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.