Header Ads

ABD Başkan Yardımcısı Biden: Darbeden haberimiz yoktu

dw türkçe

Ankara'daki temasları çerçevesinde ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Başbakan Binali Yıldırım, ikili görüşmelerinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Biden Türkiye'ye terörle mücadele konusunda destek sözü verdi.

ABD Başkan Yardımcısı, Ankara'ya ABD halkının desteğini vermeye geldiğini belirterek, son dönemde Türkiye'de artan saldırılar karşısında dayanışma içinde olunacağı mesajını iletti. Biden, "Amerikan halkı da Türk halkı da terör korkusu karşında ezilmeyecektir, korkmayacaktır. Biz birlikte duracağız. IŞİD'e karşı birlikte duracağız." dedi.

Biden Suriye konusunda Türkiye'nin hassasiyetlerini dikkate aldıklarını belirterek "YPG ve Suriye kuvvetleri nehrin öbür tarafına hiçbir şekilde geçmemelidir, geçtikleri takdirde ABD tarafından desteklenmeyecektir." diye konuştu.

Biden, biz bölgede daimi bir politik çözüm yolu bulmak için birlikte çalışacağız diyerek, milyonlarca Suriyeli ve Iraklı mülteciye kucak açtığı için Türkiye'ye teşekkür etti.

ABD Başkan Yardımcısı Türkiye ile ABD arasında eskiye dayalı köklü bağlar olduğunu söyledi ve "Bizim bağlarımız güçlü temeller üzerine oturmuştur." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım da, "ABD-Türkiye ilişkileri köklüdür ve zaman zaman meydana gelen gelişmelerle bu köklü ilişkilere zarar gelmesini engellememiz gerekiyor." dedi.

Başbakan Suriye'de başlatılan operasyonda da ABD ile işbirliğini sürdüreceklerini belirterek, operasyon kararını şöyle açıkladı: "Bir süreden beri Suriye-Arap koalisyonu adıyla bir yapı oluşturuldu ve Minbic'in IŞİD den temizlenmesi için operasyon yapıldı ve bitti. Bu operasyonlardan sonra DAEŞ Türkiye'ye yaklaşmaya başladı, Cerablus bölgesine ilerledi" diye konuştu. Yıldırım, "Hem sınır güvenliğimizi korumak hem de vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak için sınırımıza yaklaşan unsurları bölgeden püskürttük." ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım, "Türkiye için çok önemli olan bir noktanın PYD unsurlarının asla Fırat'ın batısına yayılmamaları ve bir faaliyet içerisine girmemeleri" olduğunu söyledi.

Başbakan, sözlerini, "ABD'nin bu konudaki kararlılığını gördük hiç bir şekilde PYD/YPG unsurları Fırat'ın batısında varlık gösteremeyecek. Biz biliyoruz ki PYD, PKK ile birlikte çalışıyor. Her ne kadar DAEŞ ile mücadelede yardımcı oluyor gözükseler de bir terör örgütüyle başka bir terör örgütünü alt etseniz de günün sonunda yine bir terör örgütüyle karşı karşıya kaldığınızı görürsünüz diye konuştu."

"Darbeden haberimiz yoktu"

ABD Başkan Yardımcısı Biden ülkesinin Türkiye'de yaşanan darbe girişimini önceden bildiği yönündeki iddiaları da yalanladı. Biden, "15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimini kınıyorum." dedi.
Biden 15 Temmuz gecesi olanlara inanamadıklarını belirterek, "Türk halkının cesaretine hayran kaldık, onlar tankların üzerine çıkarak demokrasiyi korumaya çalıştılar. Biz onlara büyük kahramanlar ve vatansever diyoruz. Türkiye'nin bütün halkına taziyelerimizi iletiyor, hayatlarını kaybedenleri saygıyla anıyoruz" dedi.

"Biz onların demokrasiye olan bağlılıklarını alkışlıyoruz" ifadelerini kullanan ABD Başkan Yardımcısı, "ABD'nin 15 Temmuz darbe girişimiyle bağlantısı olduğu iddialarını da geri çevirdi. Biden, "ABD'liler bunlarla işbirliği yapmıştır gibi söylentiler işitiyoruz. ABD önceden haberdar olmamıştır. ABD halkı olan bitenden son derece üzgündür ve bu korkakça hareketi nefretle karşılamıştır. Bu hareketi hoş görmeyiz. Hiç bir zaman desteklemedik, derhal kınadık. Türkiye halkıyla omuz omuzayız. Türkiye halkının ABD'den başka iyi dostu yoktur. Tekrar söylüyorum bizden daha iyi arkadaşı yoktur. Biz hiçbir zaman desteğimizi esirgemeyeceğiz." dedi.

Gülen'in iadesi konusunda çalışmalar sürüyor

Biden Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili olarak da Türk yetkililerle işbirliği içinde çalışıldığını söyledi. Biden şunları söyledi:

"Darbe teşebbüsünden sorumlu olanları önünüze getirmek için hükümetimiz elinden geleni yapacaktır. Ülkemizin temeli olan yasalar vardır. Başbakana da söylediğim gibi Gülen hakkında biz işbirliği yapıyoruz. Bizim hukuk uzmanlarımız şu anda Türk meslektaşlarıyla çalışıyor, delilleri ve belgeleri inceliyorlar. Bu belgelerin Amerikan yetkililerine takdim edilmesi ve bizim yasalarımız ve suçluların iadesi anlaşmasına göre hazırlanması lazım. Bu şekilde Gülen'i teslim edebiliriz. Bizim hiçbir şekilde bir kişiyi korumak, özellikle bir müttefikimize zarar veren bir kişiyi koruma niyetimiz yoktur ama yasalarımıza uymak mecburiyetimiz vardır."

Biden, konunun Amerikan Mahkemelerince görüşülüp karar verileceğini ve buna tek yetkili mecranın da ABD mahkemeleri olduğunu söyledi. Biden, "ABD'nin hiç bir Başkanının yasaların dışına çıkma yetkisi yoktur ancak Amerikan mahkemeleri buna karar verir. Şayet ABD Başkanı yetkilerini aşarsa bu görevden atılmasına neden olur. Adalet bu şekilde çalışıyor. Ancak Türk milletinin kızgınlığını da anlıyorum" dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.