Header Ads

"Cem yapmanıza tolerans gösteriyoruz" diyen kaymakam hakkında işlem yapılmadı


Suriyeli sığınmacılar için kamp kurulmasına karşı çıkan Kahramanmaraşlı Alevilere “Biz sizin cem yapmanıza tolerans gösteriyoruz. O çadırı kaldıracaksınız. Artık size toleransımız yok” dediği öne sürülen kaymakam hakkındaki suç duyurusunun işleme konulmadığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet gazetesinden Kemal Göktaş’ın haberine göre, Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Sivriceköyük köyünde Suriyeliler için sığınmacı kampı kurulmasına karşı çıkan halk, jandarmanın müdahalesinin ardından bölgedeki cemevinin yanına çadır kurmuştu.

Çadırların kaldırılmasıyla ilgili köy muhtarını arayan Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesi Kaymakamı Mehmet Türköz’ün “Biz sizin cem yapmanıza tolerans gösteriyoruz. Cemevine misafirlerinizin gelmesine izin veriyoruz. Ama siz çadır kuruyorsunuz. O çadırı kaldıracaksınız. Artık size toleransımız yok” dediği öne sürülmüştü.

İddiayı gündeme getiren CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç, kaymakamın sözlerinin nefret suçu kapsamında olduğunu belirterek, Alevilerden özür dilemesini ve köy halkına yönelik baskıların sona erdirilmesini istemişti.

Türköz’ün söylediği ileri sürülen sözler için Meryem Durgun ve Seyit Sönmez isimli iki kişinin ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ ile ‘ibadetleri aşağılamak’ suçlamasıyla yaptığı başvuruyla ilgili karar 8 Ağustos’ta verildi.

Kahramanmaraş Başsavcı Vekili Kemal Yalçın, şikayeti, Türközü’nün sözlerinin ‘ne şekilde halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiğini veya ibadetlerini aşağıladığının açıklanamadığı’ gerekçesiyle soruşturma dahi açmadan işleme koymama kararı verdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.