Header Ads

Elazığ Emniyet Müdürlüğü'ne PKK saldırısı: 3 polis öldü, 217 kişi yaralandı

sputnik/dha foto:iha

Elazığ-Malatya yolu üzerindeki, Sürsürü Mahallesi Çayda Çıra Kavşağı'nda bulunan Elazığ Emniyet Müdürlüğü'ne saat 09.20 sıralarında bombalı araçla düzenlenen saldırıda 3 polis memuru şehit oldu, Patlama sonucu Elazığ Emniyet Müdürlüğü bahçe duvarının dışında yaklaşık 2 metre derinliğinde ve 5 metre çapında çukur oluştu.

17.00 Başbakan Binali Yıldırım, özel uçak "ATA" ile saat 14.05'te Elazığ'a geldi, olay yerinde incelemelerde bulundu. Yıldırım, "Başbakan Yıldırım, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yıldırım, bu sabah 09.00 civarında yapılan saldırı sonucu ilk anda 3 polisin şehit olduğunu belirterek, “Toplam 217 yaralımız hastanelere intikal ettirildi. Son durum yaralılardan 72’si taburcu oldu, ayakta tedavileri tamamlandı. 145 tanesinin de 5 hastanede tedavileri devam ediyor. Yaralıların 85’i polis, 60’ı sivil. Yaralılar içerisinde nispeten durumu ağır olanların sayısı 20. Bunların içinde 2 polisin yarası ağır. Toplam 14 yaralının diğerlerine göre durumu biraz daha ağır” dedi. Yıldırım 'Her şey belli. Bunu yapan bölücü, PKK terör örgütüdür. Bununla ilgili de gereken takibatlar başlamıştır. ' dedi.

13.00 Elazığ Valiliği, Emniyet Müdürlüğü önünde meydana gelen patlama yazılı açıklama yaptı. Saldırıda 3 polisin şehit olduğu belirtilirken, 14'ü ağır 170 kişinin de yaralandığının belirtildiği Valilik açıklamasında şunlar yer aldı:

"18 Ağustos 2016 tarihinde saat 09.15’te transit minibüs tipi bombalı bir araçla Elazığ İl Emniyet Müdürlüğümüze saldırı düzenlenmiştir. Bomba yüklü araç, Emniyet Müdürlüğünün çevre duvarının dışında patlatılmıştır. Saldırı neticesinde, 3 emniyet mensubu şehit olmuş, 14’ü ağır 170 kişi de yaralanmıştır. Yaralıların tedavileri ilimizdeki değişik hastanelerde devam etmektedir. Olayla ilgili soruşturma tüm yönleriyle sürdürülmektedir."

12.22 Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile birlikte Elazığ'a gidiyor.

11.24 Olay yerini ziyaret eden Elazığ Valisi Zorluoğlu, "Gerçekleşen bu hain saldırı neticesinde hastanelerimize gerek emniyet mensubu gerekse vatandaş olmak üzere toplam 146 yaralı ulaştı. En son bana verilen bilgiye göre, maalesef 3 şehidimiz var. Yaralıların 14'ünün durumunun ağır olduğu bilgisi verildi. Diğer yaralıların ise daha hafif yaralandığı ve durumlarının ciddi olmadığı şeklinde. Hepimize geçmiş olsun" dedi.

11.15  GEÇİCİ YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Başbakanlığın yazısıyla, saldırıya ilişkin geçici yayın yasağı getirildiğini duyurdu.

10.52 ELAZIĞI VALİSİ ZORLUOĞLU: ŞU AN İÇİN KAN İHTİYACI YOK, YARALILARA MÜDAHALELER DEVAM EDİYOR

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, NTV'ye yaptığı açıklamada, hastanelerde müdahalelere devam edildiğini, şu an için herhangi bir kan ihtiyacının sözkonusu olmadığını söyledi.

10.32 YARALILARIN 10'UNUN DURUMU AĞIR

Saldırıda, ilk belirlemelere göre, 3 polisin yaşamını yitirdiği, aralarında sivillerin de bulunduğu 100'e yakın kişinin yaralandığı doğrulandı.Yaralıların 10'unun durumunun ağır olduğu kaydedildi.

​10.25 HASTANELERDE KAN İHTİYACI MEVCUT

Elazığ'daki hastanelerde kan ihtiyacı olduğu belirtiliyor. Yaralılar için kan anonsları yapılıyor.

'3 ÖLÜ VE 120 YARALI VAR'

10.15 Gazeteci Zeki Akbıyık'ın Elazığ Valisi'ne dayandırdığı haberine göre patlamada 3 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti, en az 120 kişi yaralandı.

​10.13 Reuters, olayda 3 ölü, 50 yaralı olduğunu aktardı.

Emniyet Müdürlüğü önündeki patlamada yaralıların olduğu, binalarda ve karayolunda büyük hasar meydana geldiği bildirildi.

PKK'lılar bomba yüklü aracı kent merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunan 4 katlı Emniyet Müdürlüğü'nün hemen yanındaki otoparka giden yolda infilak ettirdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.