Header Ads

Futbolcu Deniz Naki’ye verilen 12 maçlık ceza AİHM’e taşındı

imctv

Amedspor Kulübü ve futbolcusu Deniz Naki, geçen sezon Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu’nun Naki’nin sosyal medyadaki bir paylaşımı nedeniyle verdiği 12 maç ve para cezasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdı.

Kulüp ve Deniz Naki adına avukatlar Neşet Girasun ve Soran Haldi Mızrak tarafından yapılan başvuruda, Naki’nin, Ziraat Türkiye Kupası’nda Bursaspor’u yenmelerinden sonra sosyal medya hesabında yaptığı paylaşıma yer verdi.

Tazminat talep edildi

AİHM’e yapılan başvuru dilekçesinde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) “adil yargılama hakkı”nı düzenleyen (6), “ifade özgürlüğü hakkı”nı düzenleyen (10), “ayrımcılık yasağı”nı düzenleyen (14) ve “etkili başvuru hakkı”nı düzenleyen (13) maddelerinde güvence altına alınan hakların ihlal edildiğinin tespitine, başvurucuların sözleşmenin koruması altındaki haklarının ihlali nedeniyle uğradıkları maddi ve manevi zararlara karşılık adil bir tazminata karar verilmesi talep edildi.

“Olumlu sonuç alacağımızı düşünüyoruz”

Davayı AİHM’e taşıyan avukatlardan Soran Haldi Mızrak, “Verilen haksız cezalara ilişkin bugün AİHM’e başvuru yaptık ve bundan sonra da sürecin takipçisi olacağız. AİHM’den verilen cezalara ilişkin olumlu sonuç alacağımızı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.