Header Ads

Hrant Dink cinayeti soruşturması: Albay Ali Öz dahil 4 kişi tutuklandı


Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin yürütülen soruşturmada gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 7 şüpheliden aralarında dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz’ün de bulunduğu 4 kişi, nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökalp Kökçü tarafından yürütülen Dink cinayeti soruşturması kapsamında gözaltına alınan, cinayet döneminde Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Öz, istihbarat görevlisi astsubay Veysel Ş. ve Önder A, Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Tefik C, İstanbul İl Jandarma Komutanlığında görevli astsubay Ecevit E. ve uzman jandarma Osman K. ile sivil Adem S, emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan'daki adalet sarayına sevk edildi.

ÖZ İLE BİRLİKTE 4 KİŞİ "SİLAHLI TERÖR ÖTGÜTÜ ÜYELİĞİ" SUÇUNDAN TUTUKLANDI

Nöbetçi mahkemede sorgulanan şüphelilerden dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz, Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli Astsubay Veysel Şahin, İstanbul Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli Astsubay Ecevit Emir ile sivil  Adem Sarıgöl, "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan tutuklandı. Mahkeme şüpheliler hakkındaki "İcra ve ihmal suretiyle adam öldürmek" suçunu ise reddetti.

Serbest bırakılanlardan Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli Polis Memuru Tefik Cantürk adli kontrol şartı kararıyla, Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli Astsubay Önder Araz ile İstanbul Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde  görevli Uzman Jandarma Osman Kırçalı ise mahkemeden serbest bırakıldı.

TUTUKLU SAYISI 14’E ÇIKTI

Soruşturma kapsamında daha önce de 10 kişi tutuklanmıştı. Bugün tutuklananlarla birlikte tutuklu sayısı 14’e yükselmiş oldu.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de Şişli'de uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmalar kapsamında daha önce İstanbul İl Jandarma İstihbarat Şubesi'nde görevli astsubay Abdullah Dinç, eski uzman çavuş Yavuz Bozca ve Trabzon İl Jandarma İstihbarat Şubesi'nde görevli Ergün Yorulmaz ile jandarma astsubay Emre Cingöz, Volkan Şahin, Şeref Ateş, Okan Şimşek, Hüseyin Yılmaz, Gazi Günay ve Albay Ali Barış Sevindik'in 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme', 'FETÖ/ PDY'ye üye olma' ve 'kasten adam öldürme suçuna iştirak etme' suçlarından tutuklanmıştı.

Gözaltına alınan diğer 10 şüpheli, 'yurtdışına çıkış yasağı' ve 'evine en yakın güvenlik birimine haftada bir, imza verme' zorunluluğundan oluşan adli kontrol tedbirleri uygulanması şartıyla serbest bırakılmıştı.

kaynak: Sputnik/dha

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.