Header Ads

Kılıçdaroğlu: Diğer cemaatlerin önü açılmasın. Adli Yıl açılış töreninin Saray’da yapılması doğru değil.


Başbakan Binali Yıldırım, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile dün Başbakanlık Resmi Konutu’nda bir araya geldi.

Zirvede, Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki operasyonlar, OHAL uygulamaları, PKK ve IŞİD saldırıları, Suriye’deki gelişmeler konusunda Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’ye bilgi verdi.

Cumhuriyet’ten Erdem Gül’ün haberine göre, zirvede çalışmaları yürüyen mini anayasa paketiyle birlikte önceki dönem 4 partinin üzerinde anlaştığı 60 maddeyi de kapsayan bir anayasa değişikliğinin Meclis açıldığında gerçekleştirilebileceği konusunda görüş birliğine varıldığı belirtildi.

Zirvede Kılıçdaroğlu’nun da şu noktaları ifade ettiği belirtildi:

“Öğrenciler fişlenmesin”

“FETÖ ile mücadele adına alternatif olarak diğer cemaatlerin önü açılmasın.

“Kapatılan üniversitelerin öğrencileri fişlenmesin.

“Kaçak Kuran kurslarının cezalarını bizim itirazlarımıza rağmen kaldırdınız. Şimdi bu kaçak okulları serbest bırakmanın cezasını hep birlikte çekiyoruz.

HDP

“PKK saldırılarına karşı HDP’nin de yapması gerekenler, alması gereken açık tavır vardır.

“6 milyon oy almış bir parti olarak HDP de asla dışlanmamalıdır.

Adli Yıl açılışı

“Adli Yıl açılış töreninin Saray’da yapılması da törende Cumhurbaşkanı’nın konuşması da doğru değil.

Aslı Erdoğan

“OHAL uygulamaları kapsamında gazetecilere ve sanatçılara yönelik hukuk ihlalleri yaşanıyor. Basın ve düşünce özgürlüğüne yönelik ihlaller arttı.

“Edebiyatçı ve gazeteci Aslı Erdoğan’ın tutuklanması çok yanlış. Elbette herkes suç işlediyse yargılanacak. Ancak gazetecilerin, yazarların, sanatçıların ilkesel olarak tutuksuz yargılanmaları gerekir.”

Üçüncü Köprü

Zirvede Kılıçdaroğlu’nun, 26 Ağustos tarihinde açılacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün adının Atatürk olarak değiştirilmesini önerdiği ancak Başbakan Yıldırım’ın bu öneriye sıcak bakmadığı belirtildi.

Kitap önerisi

Zirvede Kılıçdaroğlu’nun ayrıca Amerikalı yazar Joby Warrick tarafından kaleme alınan ‘Siyah Bayraklar-IŞİD’in Doğuşu ve Yükselişi’ adlı kitabı, Yıldırım ve Bahçeli’ye önerdiği belirtildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.