Header Ads

Kızılay Meydanı'nın ismi '15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı' oldu

Sputnik

Ankara Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında alınan kararla Kızılay Meydanı'nın ismi '15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı', Genelkurmay Kavşağı'nın ismi de '15 Temmuz Şehitler Meydanı' olarak değiştirildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Melih Gökçek başkanlığında, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilk kez toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi'nde bazı kararlar alındı.

Ankara'nın önemli caddelerinden 27 Mayıs 1960 askeri darbesine katılan Tuğgeneral İrfan Baştuğ'un adını taşıyan cadde, bulvar yapılarak darbeci generallerden Semih Terzi’yi alnından vuran Şehit Astsubay Ömer Halisdemir'in ismiyle değiştirildi.

Ankara'da Demokrasi Meydanı bulunması nedeniyle ismi Kızılay Demokrasi Meydanı konulması düşünülen ve resmi adı Hürriyet Meydanı olan Kızılay Meydanı'na '15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı' adı verildi.

FETHULLAH GÜLEN'DİN ADINI ÇAĞRIŞTIRAN CADDENİN ADI DEĞİŞTİRİLDİ

Fethullah Gülen'in adını çağrıştırdığı için Keçiören'deki Gülen Caddesi'nin ise 'Güldalı Caddesi' olarak değiştirilmesine de karar verildi.

Grupların ortak önergeleriyle alınan diğer kararlar ise şöyle:

Ankara'da yaşamını yitirenlerin yakınlarına, Büyükşehir Belediyesi veya Büyükşehir Belediyesi'nin ortak olduğu şirketler ile bu şirketlerin kurduğu şirketlerde karşılanmak suretiyle konut temin edilmesi, konut verilen ailelerin eşya ve ihtiyaçlarının karşılanması, ayrıca şehit yakınları ve gazilerin işe alınması konusunda öncelik tanınacak.
15 Temmuz'u unutturmamak için kentte uygun görülen yere müze kurulacak. Müzede tanklarla ezilen araçlar, ölen ve yaralananlarla ilgili bilgi ve hatıralar, o güne ait fotoğraf, video ve ses kayıtları bulunacak.
Her yıl '15 Temmuz’u Anma Haftası' oluşturulması konusunda karar alınarak bu hafta içinde çeşitli etkinlikler yapılacak.
15 Temmuz'da yaşananların gelecek kuşaklara aktarılması için bilgilendirme amaçlı kitap, broşür, CD veya uygun görülecek diğer yöntemlerle yayınlar hazırlanacak.
Darbe girişimi sırasında hasar gören kamu kurum ve kuruluşların onarımı ve yapımı için talepte bulunan kamu kurum ve kuruluşları ile protokol yapılacak.
Karşıyaka Mezarlığı içerisinde 15 Temmuz Şehitliği özel alanı tahsis edilecek.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.