Header Ads

Salon, yeni sezon konserleri için 24 Eylül’de kapılarını açıyor


2010 senesinden bu yana iyi ve kaliteli müzikseverlerin buluşma noktalarından biri haline gelen Salon, 24 Eylül’de başlayacak yeni sezonunda da sanatın her alanına yer ayırırken takipçilerine de şimdiden ajandalarına alacakları dopdolu bir yıl vadediyor.  Salon’un yeni sezon konserlerinin biletleri 25 Ağustos Perşembe gününden itibaren satışa çıkıyor.

Deneysel Rock’ın Yaramaz Çocukları Üst Üste İki Konserle Salon’un Yeni Sezonunu Açıyor

Salon’da yeni sezon, senenin en heyecan verici konserinden biri ile, Battles konseriyle başlayacak. 2000’lerin başında New York’ta kurulduktan bir süre sonra dünyanın en iyi plak şirketleri arasında yer alan Warp Records’un sanatçıları arasına katılan Battles, deneysel rock’ın enerjisini yaşatacakları iki performansla 24 Eylül Cumartesi ve 25 Eylül Pazar akşamı Salon sahnesine konuk olacak. Bir araya geldikten sonra yaptıkları çalışmaları topladıkları ilk albümleri 2006’da Warp etiketiyle yayınlayan ve hızla deneysel rock sevenlerin favori grupları arasına katılan Battles, elektronik müzik ile rock’ın bir araya getirdikleri  ikinci albümleriyle de hayran kitlesini giderek büyüttü. Grup, 2015 sonunda dinleyici ile buluşturdukları son albümleri La Di Da Di ve yaz festivallerinde akıllara kazınan performanslarının ardından İstanbul’da Salon’un misafiri oluyor.

Türkiye Caz Sahnesinin En Önemli Vokallerinden Jehan Barbur 29 Eylül’de Salon’da

Salon, Battles’ın ardından 29 Eylül Perşembe akşamı kendi sesi ve yorumuyla caza yeni bir soluk getiren Türkiye caz sahnesinin en önemli vokallerinden Jehan Barbur’u ağırlayacak. Dingin vokali, hikâyesi bol şarkılarıyla söz ve şarkı yazarı Barbur, hafif caz ve pop arasında dolanan, kimi zaman Ortadoğu nağmelerine göz kırpan masalsı müziği ve kâh iç ısıtan, kâh hüzünlendiren şarkılarıyla sahnede olacak.

Orta Doğu İle Batının Kesiştiği Noktada Mashrou L’eila İle Günlük Hayata Dair Parçalar

Hemen sonrasında 30 Eylül Cuma gecesi ise Beyrut’lu bir grup arkadaşın ortak projesi olarak ortaya çıkan, çağdaş alternatif Arap müziğine getirdikleri yenilikçi parçalarıyla akıllardan iyiden iyiye yer eden, stüdyo albümleriyle olduğu kadar canlı performanslarıyla da dikkat çeken Mashrou L’eila’yı ağırlayacak. Çıkış noktaları olan Beyrut’ta verdikleri ilk konserlerinden bu yana hayranlarının konserlerinde uzun kuyruklar oluşturduğu Mashrou L’eila, izleyicilerine bir saniye bile nefes aldırmadıkları enerji dolu canlı performanslarına bir yenisini eklemek üzere Salon’da yepyeni bir buluşmaya imza atmaya hazırlanıyor.

Sezon Boyunca Salon Sahnesine Uğrayacak Diğer İsimler

Salon tüm sezon boyunca aralarında lokal sahnenin yükselişi durdurulamayan bağımsız sesi Kalben, gitarından yükselen melodilerle benzersiz işlere imza atan Cihan Mürtezaoğlu, yine yerel sahnenin darkwave ve synthpop gibi ender rastlanan türlerde üretim yapan ekibi Jakuzi, günümüz şarkı yazarları arasında gitara ve dile hâkimiyetiyle ayrı bir yerde duran Selim Saraçoğlu, nitelikli yöresel halk müziği eserlerini sesiyle başarıyla yorumlayan Mercan Erzincan, yerel bağımsız müzik sahnesinin folk müzikte en başarılı isimleri arasında kendisine yer açan Sena Şener, dünyanın birçok yerini keşfe çıkıp doğuyla batı ezgilerini, oryantal ve modern enstrümanlar, analog ve dijital seslerle birleştirip kendi özgün tarzlarıyla sunan, elektronik, etnik ve reggae grubu ANNA RF, Orta Doğu'nun mistik havasını modern zamanların tınısıyla birleştiren Azam Ali & Niyaz, elektronika, caz ve folk’un kesiştiği noktada, piyano, saksafon, davul ve tabla ile benzersiz bir modern müzik deneyimi sunan Mammal Hands, solo çalışmalarıyla Ortadoğu ile Batı’nın müzikal dokularını ustaca bir araya getirmeyi başaran Avishai Cohen’i sahnesinde ağırlayacak.

Salon, Kasım ve Aralık aylarında ise Afropop’tan ilham alan ritimler ve birbiri üzerine tam oturan armonilerle indie rock’a yepyeni bir soluk getiren Los Angeles, Kaliforniya çıkışlı Local Natives’ten başlayarak, elektronikten hip-hop’a, funk’tan caza uzanan analog prodüksiyonlarıyla Dorian Concept, Türkiye’deki deneysel müzik ve doğaçlama performans adına en iyi işlere defaten imza atan Gevende, ve  İngiliz caz piyanisti Neil Cowley’in fikri olarak ortaya çıkan ve Displaced adlı albümleriyle 2007 BBC Caz Ödülü'nü de alan caz, rock/punk üçlüsü Neil Cowley Trio, Türkiye’nin önde gelen caz piyanistlerinden Kerem Görsev’in, kontrbasta Kağan Yıldız, davulda Ferit Odman ile birlikte hayata gerçirdiği projesi Kerem Görsev Trio, Alaturka müziğin alternatif sesi Gaye Su Akyol ile hemen öncesinde rock’ın yıldızı parlayan gruplarından Bubituzak ve astronominin müziklerine ilham kaynağı olduğu groove dolu funk melodilerini üreten isim olarak adını duyuran The Comet Is Coming’in de aralarında bulunduğu güncel müziğin önemli yıldızlarını ağırlamaya devam edecek.

Bütün yıl devam edecek Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında bu sezon, dinleyenlerin ruhunu okşayan yumuşacık vokalleriyle Danimarka’nın gurur kaynağı müzisyenlerinden Oh Land, iki konserle Salon’a konuk olurken, beşinci albümleri Total Depravity’yi yayınladıktan hemen sonra dinleyici ile buluşacak olan indie rock’ın en iyi gruplarından The Veils da Salon’da dinleyeciye seslenecek.

Salon hiç hız kesmeden 2017’de de programına devam edecek. Kanada’nın indie rock külliyatının en değerli üyelerinden biri olarak tanınan The Dears, Salon sahnesinden dinleyiciye seslenecek. Grup, 1995’te Montreal’de kurulduktan sonra ilk önce kendi evinde daha sonra ise dünya müzik sahnesinde önemli bir yer edindi. Grubun sesi ve yüzü Murray Lightburn’ün vokali, Morrissey ve Damon Albarn’un tek potada eritilmiş hâli olarak dikkat çeken The Dears, canlı performanslarıyla da zihinlerde yer eden gruplardan bir tanesi. 2012’de İstanbul Caz Festivali’ne konuk olduktan sonra Mart 2016’da Salon izleyicisiyle tanışan The Dears, son albümleri Times Infinity Volume One’dan hemen sonra tekrar Salon’da.

Kuzeyin farklı sesleri Salon’da buluşuyor

Dünyanın her yerinden müziğe dair farklı bakış açıları sunan ve türü yeniden yorumlayan grup ve müzisyenler de yine Salon dinleyicileriyle buluşacak. Parçaları disko, elektronik pop, synthwave ekseninde gidip gelen synthpop’un Finlandiyalı müzisyenlerinden Jaakko Eino Kalevi, Finlandiyalı perküsyonist Tatu Rönkkö ve Danimarkalı indie-rock grubu Efterklang’ın müzikal bir kolektif olarak hayata geçirdiği ve doğaçlama yoluyla etkileyici parçalar üreten Liima, Danimarkalı müzisyen Jannis Noya Makrigiannis’in akustik folk, indie pop projesi Choir Of Young Believers, çağdaş akustik caz ile elektronika arasındaki mükemmel uyumu yakalayan, İsveç’in en üretken ikilisi olarak da sayılabilecek Plaistow ve karanlık ama bir o kadar yumuşak gotik pop parçalarıyla Nordik seslerden vazgeçemeyenlerin kulak kabarttığı Tellef Raabe Salon’da yepyeni sesleri mercek altına almak isteyenler için sahnede olacak.

Biletler 25 Ağustos’ta satışta

Salon’un yeni sezon programının biletleri 25 Ağustos Perşembe günü satışa çıkacak. Kısa bir süre avantajlı fiyatlarla satışa çıkacak olan biletler, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan ana gişe İKSV’den (pazar günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) temin edilebilir. Lale Kart sahipleri için indirimli ön satış dönemi ise 24 Ağustos Çarşamba günü başlıyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.