Header Ads

Yenikapı’da tarihi “birlik ve beraberlik” mitingi

Deutsche Welle Türkçe
Kürşat Akyol / İstanbul

Türkiye tarihinin en kalabalık ve geniş katılımlı mitingi dün İstanbul’da, Yenikapı’da yapıldı. İstanbul’un hemen her yerinden ve çevre kentlerden sabah saatlerinden itibaren Yenikapı’ya akan yüz binlerce kişi, Meclis’teki üç büyük siyasi partinin liderlerinin katılımıyla ilk kez aynı meydanda buluştu. “Demokrasi ve Şehitler Mitingi” aynı anda Türkiye’nin bütün kentlerinde yapıldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla yapılan mitingde, yalnızca iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri Başbakan Binali Yıldırım, muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli değil, coşkulu göstericiler de birlik ve beraberlik mesajları verdi.

"Yaklaşık 5 milyon kişi katıldı"

Yer yer farklı bayraklar da görülmekle birlikte, alandaki hakim renk Türkiye bayrağının kırmızısı, hakim görüş darbe karşıtlığı, demokrasi ve milliyetçilikti. Yüz binlerce kişi, 15 Temmuz’daki kanlı darbe girişimini protesto etti. Anadolu Ajansı’na göre, katılımcıların sayısı 5 milyona ulaştı.
 Türkei - Kundgebung in Istanbul gegen den Umsturzversuch
Anadolu Ajansı’na göre, katılımcıların sayısı 5 milyona ulaştı.
Bir katılımcının ifadesiyle, dün Yenikapı’da “demokrasi, birlik ve kardeşlik için hep birlikte bir tohum atıldı”. “Eğer ki, doğru sulanır ve büyütülürse, bu bir ağaç olur. Aksi durumda, başa döneriz” diyordu marangoz 40 yaşındaki Şeref.

Siyasi parti liderleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte miting öncesi aynı masada çay içerek birlikte görüntü verdi. Bu görüntüde ve meydanda, Meclis’te temsil edilen partilerden yalnızca Halkların Demokratik Partisi (HDP) yoktu. Erdoğan, HDP’yi Yenikapı’ya davet etmedi. Bir gün önce nedenini, “PKK ile FETÖ'yü ayrı kefeye koymam. Böyle bir örgütle işbirliği yapanı davet etmem” sözleriyle izah etti.

Göstericilerden 26 yaşındaki işçi Şahin Aydoğan’a göre, “HDP’nin de burada olması lazımdı”. Kürt olduğunu belirten Aydoğan, “Siyasi görüşler farklı olabilir. Burada olsalardı mutlu olurduk” dedi.
30 dereceden yüksek sıcaklık altında akşamüstü başlayan miting için, Yenikapı’ya, sabah saatlerinden itibaren binlerce kişi akmaya başladı. Ücretsiz toplu taşıma araçlarına ek olarak, denizden de binlerce kişi vapurlarla alana taşındı. Bazı vapurlar, meydanın dolu olması nedeniyle içindeki göstericilerle geri döndü. Katılımcılara yüz binlerce bayrak ve şapka dağıtıldı.

26 yaşındaki hemşire Bilgesu Bayraktar, eşi ve kardeşiyle birlikte, mitinge Kocaeli’den gelenler arasındaydı. Bayraktar, Yenikapı’daki katılımın kendisini gururlandırdığını söyledi. “Vatan ve millet olarak biriz. Hiç kimse bizi bölemeyecek. 15 Temmuz’dan beri, meydanlarda ‘Demokrasi Nöbeti’ tutuyoruz. Hakimiyet ve demokrasinin milletin elinde olduğunu diğer güçlere gösteriyoruz” dedi.

Siyasi liderlerin mesajları

Yarım futbol sahası genişliğindeki platformda kürsüye ilk olarak, MHP lideri Bahçeli çıktı. Bahçeli, “Türkiye’nin tüm güzellik ve görkemiyle yeni bir sefere Yenikapı’dan başladığını” söyledi. “Ayrımız, gayrımız yoktur. Birliğimizi kararlılıkla korumalıyız, kutuplaşmayı bıçak gibi kesmeliyiz” dedi.
Ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Milleti kardeş kılma yolunda kararlı olmalıyız” dedi.

Kılıçdaroğlu’na göre, 15 Temmuz yeni bir uzlaşma kapısı araladı: “Eğer biz uzlaşma gücünü daha da ileri taşıyabilirsek, çocuklarımıza daha güzel bir ülke bırakabiliriz.”

Başbakan Yıldırım’ın mesajı da, birliktelik üzerineydi: “Bu uzlaşmayı, bu işbirliğini bozmayacağız, daha da güçlendireceğiz. Türkiye’yi siyasi partilerimizle, sivil toplum kuruluşlarımızla 2023 hedefine taşıyacağız. Türk, Kürt, Alevi, Sünni arasındaki dayanışmayı daha da güçlendireceğiz.”

48 yaşındaki özel sektör çalışanı Mehmet Özmen, bu konuşmaları dinlerken, “bütün Türkiye’nin birlik içinde, tüm görüşlerin tek çatı altında toplandığını gördüğünü” söyledi. Özmen, “Bu tablo nedeniyle son derece heyecanlı ve mutluyum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mitingin son konuşmacısıydı. Türkiye’nin darbe girişimine karşı tüm farklılıklarını bir kenara bırakarak, dünyanın hayranlığını kazandığını söyledi. Erdoğan, yola dayanışma içinde devam edileceğini belirterek, “Bu manzara birliğin, beraberliğin sadece temenni, sadece slogan değil, gerektiğinde bir hakikat olarak ortaya konabileceğinin ilanı ve ispatıdır” diye devam etti.

Yücel Kaptan, Erdoğan konuşurken, ailesiyle birlikte dinleyenler arasındaydı. 46 yaşındaki teknisyen, “Vatanın birliği ve beraberliği için, hep birlikte meydanlardayız. Allah’ın izniyle, inşallah, memleketimizi parçalayamayacaklar, bölemeyecekler” dedi.

Yenikapı’daki dünkü mitingin, 15 Temmuz’dan bu yana hemen her kentin meydanlarında süregiden “Demokrasi Nöbeti” adlı gösterilerin sonuncusu olması bekleniyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda gösterilerin önümüzdeki çarşamba gününe kadar süreceğini ilan etti: “Demokrasi nöbetine bir virgül koyuyoruz. Tüm Türkiye’ye sesleniyorum. Çarşamba akşamı inşallah noktayı koyacağız.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.