Header Ads

CHP, 93. kuruluş yıl dönümünü kutluyor


Türkiye'nin ilk siyasi partisi olan ve Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923'te kurulan CHP, 93'üncü kuruluş yıl dönümünü kutluyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Türkiye, Kurtuluş Savaşı sonrası hem yeni bir yönetim şekliyle hem de siyasi partilerle tanıştı.

Ülkenin ilk siyasi partisi ise milli mücadelenin önderi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu.

Atatürk tarafından "Halk Fırkası" adıyla kurulan partinin adının başına 1924'te "Cumhuriyet" sözcüğü eklendi. 1935'teki 4'üncü Kurultay'da ise bugünkü "Cumhuriyet Halk Partisi" adı benimsendi.

Dünyanın en uzun soluklu bir kaç partisinden biri olan CHP, 1923'ten 1950'ye kadar aralıksız iktidarda kaldı.

12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nin ardından, o dönem Bülent Ecevit'in genel başkanlık yaptığı Cumhuriyet Halk Partisi kapatıldı. Parti daha sonra 3821 sayılı yasaya dayanarak, kuruluşunun 69'uncu yıl dönümü olan 9 Eylül 1992 günü tekrar açıldı.

Deniz Baykal'ın istifasıyla 2010 yılından beri genel başkanlığını Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı CHP'de bugüne kadar 7 genel başkan görev yaptı.

Vekil olarak görev alanlar hariç CHP'de, Genel Başkanlık koltuğuna Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Hikmet Çetin, Altan Öymen, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu oturdu.

CHP, bugüne kadar 35'i olağan, 18'i de olağanüstü olmak üzere 53 kurultay gerçekleştirdi.

Anıtkabir'e gidecekler

CHP, 9 Eylül Cuma günü 93. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret edecek.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki CHP heyeti ilk olarak kurucu genel başkan Atatürk'ün mozolesine çelenk koyacak. Kılıçdaroğlu, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladıktan sonra heyet ikinci genel başkanları İsmet İnönü'nün mezarına çelenk bırakacak.

Kılıçdaroğlu, kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında parti genel merkezinin arka tarafında Çankaya Belediyesi tarafından 9 Eylül Kuruluş Parkı içerisinde yaptırılan, Atatürk ile İsmet İnönü'nün yer aldığı heykelin açılışı gerçekleştirecek.

PM'yi toplayacak

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, aynı gün toplayacağı Parti Meclisi (PM) toplantısına da başkanlık edecek. Kurban Bayramı öncesi toplanacak PM'de başta mini anayasa paketi olmak üzere önemli konular ele alınacak.

Kılıçdaroğlu'nun etkinlikler kapsamında akşam saatlerinde eski ve yeni yöneticilere bir yemek vermesi de planlanıyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.