Header Ads

CHP'nin OHAL İzleme Komisyonu'na 3359 kişi başvurdu

Milliyet / Meriç Tafolar 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve OHAL Uygulamalarını İzleme Komisyonu Başkanı Bülent Tezcan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından CHP’ye yapılan başvuru sayısının 3 bin 359 olduğunu belirterek, “Olağanüstü güç kullanma şehveti iktidarı sarmış durumda. Şu anda hukuk sınırlarının dışına çıkıldığını görüyoruz” dedi. Tezcan, 15 Temmuz sonrası yaşananlara ilişkin Milliyet’e şu değerlendirmelerde bulundu:

3 BİN 359 BAŞVURU GELDİ

CHP’ye şikayetler gelmeye devam ediyor. Toplam 3 bin 359 şikayet geldi... Bildirmemizi gerektirecek çok özel bir engeli yoksa bunları Başbakanlık’ta oluşan birime aktarıyoruz. 672 sayılı KHK’dan sonra müracaatlar giderek artıyor. Gün geçtikçe OHAL’in geçici bir uygulamadan çok kalıcı bir uygulama gibi yerleştiğini görüyoruz. Bu endişe verici. Yeni KHK’lar çıkartılıyor ve eskisini düzeltmek yerine kapsamı genişleten uygulamalar yapılıyor. “OHAL’i biz millete karşı değil, devlete karşı ilan ettik” sözü havada kalıyor. Sürecin bir cadı avına doğru hızla gittiğini görüyoruz.

ANAYASA HÜKMÜNDE KARARNAME

12 Eylül sonrası gibi bir tablo ile karşı karşıyayız. O zaman bir darbe oldu, darbeden sonra işkence iddiaları oldu, kıyım ve sürgün kararnameleri yaşandı. Şimdi aynısını yaşıyoruz. Biz bir darbeyi mi önledik yoksa bir darbeyle mi karşı karşıyayız? OHAL uygulamalarının çok dikkatli ve yeniden ele alınması ve OHAL’den derhal dönülmesi lazım. Gelişmelere baktığımda bu işarete baktığımızda OHAL uygulamasının şehvetine kapılmış bir model görüyoruz. 8 KHK çıktı. Bu KHK’lar devleti inşa etmeye yönelik KHK’lar. Anayasa böyle bir yetki vermiyor. OHAL kararnameleri geniş zaman dilimini kapsayamaz, Anayasa Mahkemesi’nin açık kararı var. Yetkisiz kararnameler bunlar ve kanun hükmünde kararnameyi aştı, anayasa hükmünde kararnameye dönüştü.

ARTIK MAHKÛMİYET KARİNESİ VAR

53 bin kişiyi ihraç ettiler KHK’larla. Hiçbir iddiayı sormadan kamu personelini ihraç ediyorlar. Normalde masumiyet karinesi vardır, bir insana suçunu söylersin, o da savunur kendisini. Şimdi durum öyle değil. Mahkûmiyet karinesi var. ‘Sen FETÖ’cüsün’ diyorlar. ‘Neden dolayı’ diye sorunca, ‘Onu da sen bul’ diyorlar. Bu 53 bin kişiyle ilgili derhal soruşturmayı tamamlayıp, haksızlığa uğrayanları derhal geri alması lazım. Bir damgalanma furyası var. Bu kapatılan okullar, hastaneler ve diğer kuruluşlarda çalışmış olanlar damgalandı ve yeni iş bulamıyorlar. Bir ikinci problem ihbarcılık. İnsanlar Cumhurbaşkanlığı tarafından özel olarak ihbara teşvik ediliyor. intikam almak istediği iş arkadaşını ihbar ediyor. Bu ihbarcılık furyası Abdülhamit döneminin jurnalciliğini geçti. Göze girmek, paçayı kurtarmak ya da intikam almak için ihbar düzeni yerleşiyor. Bir başka sıkıntı fırsatçılık. Hukuk alanını bir kez terk edip bu süreci keyfi bir süreç olarak ele alırsanız, neye uzanacağı belli olmaz. Hükümeti yanlış uygulamalardan geri dönmeye davet ediyoruz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.