Header Ads

Kılıçdaroğlu: Lozan, Türkiye’nin tapu senedidir


Yabancı medya temsilcileri ile İstanbul’da bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, toplantı sonrasında yaptığı basın açıklamasında “Tarihine ihanet etmeye kimsenin hakkı yoktur. Cumhurbaşkanıysan otur adam gibi Cumhurbaşkanlığını yap. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan ülkesine ihanet edemez, ülkesini satamaz.” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun basın toplantısında yaptığı konuşma şöyle:

Değerli basın mensupları, yabancı basın mensuplarıyla güzel bir sohbetimiz oldu. Onlar sordular, ben soruları cevaplandırdım. Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu, güçlü bir ülke olduğunu, darbelere karşı ortak tavır sergilediğimizi, bütün ayrıntıları olabildiğince anlattım. Hem iç, hem dışarıda karşılaştığımız sorunlarla ilgili sorular geldi. O sorulara da Cumhuriyet Halk Partisinin görüşü çerçevesinde cevap verdim. Sanıyorum önümüzdeki günlerde gazetelerde hep birlikte okuyacağız.

LOZAN TÜRKİYE’NİN TAPU SENEDİ

Soru- Lozan’la ilgili sosyal medyadan sizin de açıklamanız olmuştu. Ancak kameraların önünde de Cumhurbaşkanının Lozan’la ilgili konuşmasına görüşünüzü alabilir miyiz?

Kılıçdaroğlu: Lozan niye gündeme gelir? Yani bu kadar işsizlik varken, bu kadar yoksulluk varken, insanlar can derdindeyken, Türkiye’nin 81 ilinde, bütün ilçelerinde mağdurlar bir çıkış yolu ararken Lozan niye gündeme gelir? Lozan Türkiye’nin tapu senedi. Biz Lozan’ı savunuyoruz, onlar Sevr’i savunuyorlar. Çıkıp şu soruya cevap versin, sen Sevr’i mi savunuyorsun?

KİM OLUYORSUN SEN?

Biz Ankara’yı savunuyoruz, onlar İstanbul’u savunuyorlar. Biz cumhuriyeti savunuyoruz, onlar hilafeti savunuyorlar. Biz vatandaşı savunuyoruz, onlar kul olmayı savunuyorlar. Ne demektir bu? O koltuğa cumhuriyetin sayesinde oturduğunu unutmayacaksın arkadaş. O koltuğa cumhuriyetin ve Lozan’ın sayesinde oturduğunu unutmayacaksın arkadaş! Kim oluyorsun sen? Nasıl böyle konuşabilirsin? Ne hakkın var senin? Tarihine ihanet etmeye kimsenin hakkı yoktur. Cumhurbaşkanıysan otur adam gibi Cumhurbaşkanlığını yap. Tarih bilmiyorsan çağır tarihçiyi konuş. Böyle bir konuşma olamaz. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan ülkesine ihanet edemez, ülkesini satamaz. Böyle bir şey mi olur? Dün diyeceksin ki “Lozan tapu senedimizdir.” Bugün diyeceksin “Lozan ülkeyi satmaktır.” Ne demek ya bu? Nasıl bir Cumhurbaşkanı, nasıl bir anlayış?
Şimdi gene diyecekler Yenikapı ruhundan vazgeçti Kılıçdaroğlu. Eğer sizin anladığınız Yenikapı ruhu buysa biz bu ruha karşıyız. Biz ülkemizi seviyoruz, tarihimizi seviyoruz, tarihimizle gurur duyuyoruz, cumhuriyetimizle gurur duyuyoruz. Kendi tarihimize ihanet etmedik, etmeyeceğiz.
Söyleyeceğim bu arkadaşlar teşekkür ederim.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.