Header Ads

Türkiye'nin acı kaybı: Tarık Akan hayata veda etti


Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören sinema sanatçısı Tarık Akan hayatını kaybetti. Tarık Akan, Türk sinemasının en önemli jönlerinden biri olmasının yanı sıra toplumsal duyarlılığıyla da öne çıkıyordu. Yeşilçam'ın ünlü isimlerinden sinema sanatçısı Tarık Akan kansere yenik düştü. Nazım Hikmet Vakfı, 66 yaşındaki sanatçının ölüm haberini kamuoyuna duyurdu. Tarık Akan için Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde tören düzenlendi. Anma töreninin ardından Teşvikiye Camii'nde ikindi namazının ardından cenaze namazı kılındı. Usta oyuncunun cenazesi başında Yeşilçam’ın ünlü isimleri saf tuttu. Tarık Akan, Bakırköy'deki Zuhuratbaba Mezarlığı'na toprağa verildi.

Toplumsal konulardaki duyarlılığı ile bilinen Yeşilçam'ın jönlerinden Tarık Akan, çok sayıda ödüle layık görülmüştü. 120'ye yakın film ve dizi projesinde yer alan Tarık Akan'ın aldığı ödüller arasında, 1996 Antalya Altın Portakal Film Festivali - Yaşam Boyu Onur Ödülü, 2003 Antalya Altın Portakal Film Festivali - En İyi Erkek Oyuncu, 2007 Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği Ödülleri - Sinema Emek Ödülü gibi ödüller bulunuyor.

1970 yılında Ses dergisinin oyunculuk yarışmasına katılarak birinci olan Tarık Akan'ın oyunculuk kariyeri 1971 yılında ilk sinema filmi “Emine” ile başladı. 1970'li yıllarda rol aldığı filmlerle Türkiye'nin gönlünde taht kuran "Damat Ferit" lakaplı oyuncu, Adile Naşit, Münir Özkul, Gülşen Bubikoğlu gibi Yeşilçam'ın birçok ünlü ismi ile başrolü paylaştı.

1977 sonrası toplumsal içerikli filmlerde rol almaya başlayan Akan, Maden, Sürü, Yol gibi filmlerde rol aldı. Akan, 1978'de Maden, 1980'de Adak ve Sürü filmleriyle En İyi Erkek Oyuncu seçildi. Akan, Yılmaz Güney'in yönetmenliğini yaptığı Yol'daki performansıyla da 1982 Cannes Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterildi. Akan, 1985 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali'nde de Pansiyon filmi ile Gümüş Ayı Mansiyon ödülünün sahibi oldu.

Asıl adı Tahsin Tarık Üregil olan 1949 İstanbul doğumlu sanatçının 3 çocuğu bulunuyor.

Yeşilçam'ın usta oyuncu oyuncusu Tarık Akan'ın bir süre önce akciğer kanserine yakalandığı ve Bodrum'daki evinde istirahata çekildiği iddia edilmişti. 26 Ağustos'ta Cumhuriyet gazetesine, "14 aydır bu hastalıkla uğraşıyorum. Basından sakladım. Tedavim devam ediyor. Ayaktayım, yürüyorum, güçlüyüm. Gayet iyiyim, umarım atlatacağım. Beni merak etmeyin" açıklamasını yaptı.

Akan, 7 Eylül'de Adana'da düzenlenen Yılmaz Güney'i anma gecesine telefonla bağlandı. Görüşme sırasında Tarık Akan, Yılmaz Güney'in bir efsane olduğunu ifade ederken eşi Fatoş Güney'den 'mücadelesini sürdürmesini' istemişti. Cep telefonu ile salona dinletilen görüşme sırasında Fatoş Güney'in "Tarık, sen bizim canımızsın ve iyileşeceksin, yine güzel işler yapacaksın" sözlerine Akan, "Mücadele hiç bitmeyecek" karşılığını vermişti. Bu, sanatçının kamuoyu önündeki son mesajıydı.

SON VEDA..

Tarık Akan’ın cenazesi Teşvikiye Camii’nde düzenlenen törenin ardından Bakırköy’de toprağa verildi. Cenaze aracının geçişi sırasında izdiham yaşandı. Akan’ın cenazesi Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından 17.30 sıralarında Bakırköy’e getirildi. Akan’ın cenazesinin üstüne karanfiller attı. Akan’ın cenazesi Zuhurat Baba Mezarlığı’na getirildi. Defin sırasında perde çekilerek görüntü alınması engellendi. Defin işleminin ardından Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nda anma etkinliği yapıdı.

CENAZESİ SALONA GETİRİLMEDİ

66 yaşında hayatını kaybeden usta sanatçı Tarık Akan son yolculuğuna uğurlandı. Tarık Akan için ilk tören Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde düzenlendi. Ünlü sanatçının ailesinin isteği üzerine Tarık Akan'ın cenazesi tören alanına getirilmedi.

TARIK AKAN İÇİN MİNİ BELGESEL

Anma töreni Nebil Özgentürk'ün hazırladığı bir mini belgeselle başladı. Taş Mektep öğrencileri, Akan için besteleri seslendirdi.

Öğrencilerin ardından ünlülerden oluşan bir koro da sahneye çıktı. Piyanist Fazıl Say da piyanonun başına geçerek Tarık Akan'ın en sevdiği parçaları çaldı.

TARIK AKAN'IN KIZI ÖZLEM ÜREGÜL BABASINI ANLATTI

Konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamayan Özlem Üregül, "Onca film belgesel şöretin arasında bizimle hiç aksatmadan tüm sevgisiyle ilgilendi. Babam ne düşünüyorsa onu yaşardı.Hayattaki duruşunu kişisel hayatına da yansıtırdı. Biz üç kardeşiz, bizi hepimizi ayrı ayrı çok sevdi ve her zaman her konuda bizi eşit sevdi. Babamın en değer verdiği şey kardeşler arası eşitliktir. Bize eşitlik duygusunun ailede başladığını öğretti. Hepimiz sevgide birleşiyoruz. Türkiye insanının gerçek dert ve sevinçlerini filmlerine aktardı. Yaptığı her adımda Türkiye'nin daha iyi bir geleceği olması için uğraştı. Bunların yaparken sevenlerinin gücünü her zaman hissetti. Biz babamı kaybetmedik, Türkiye Tarık Akan'ı kazandı. Şimdi bu bayrağı bize devretti. Bu bayrak çoğalarak devam edecek. Benim güzel babam sevgiyle sonsuzluğa. Seni çok seviyorum" ifadelerini kullandı.

52 YILLIK ARKADAŞI HIÇKIRA HIÇKIRA AĞLADI

Tarık Akan’ın 52 senelik arkadaşı ‘Kozalak Zeki’ lakaplı Zeki İrfanoğlu, gözyaşları içinde yaptığı konuşmada, "Ölmeden bir süre önce bir yerde otururken, 'Bu kadar maddi gücümüz var, Amerika'ya neden gitmiyoruz dedim. 'Atatürk gitti mi, ben niye gideyim?' dedi. Tarık 52 yıllık arkadaşımdı. Siz Tarık Akan'ı kaybettiniz, ben canımın yarısını kaybettim" şeklinde konuştu.

"LİSE TUVALETİNDE SİGARA İÇERKEN TANIDIM"

Sanatçı Rutkay Aziz de yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Tarık Türkiye’nin Tarık Akan’ı ama benim, bizim Bakırköylü devrimci canımın içi arkadaşım ve onun veda edişiyle bizden de bir parça Zuhuratbaba’ya gidiyor. Ben onu 1967 yılında Bakırköy lisesi tuvaletinde sigara içerken tanıdım. Basketbol takıma çağırdım onu. İlk maçta da fena yenildik. Sonra bir kavganın içine girdik. Çünkü emeğin kutsal olduğuna inandık. Maden işçileriyle, 1 Mayıs’ta beraberdik. Hep emeğin yanında olduk. Tarık öylesine ilkeli, onurlu, gururlu, kavgacı biriydi. Üç şeye toz kondurmazdı. Mustafa Kemal, Nazım Hikmet, İlhan Selçuk ağabeyimiz."

FAZIL SAY'DAN MÜZİK DİNLETİSİ

Ünlü piyanist Fazıl Say, anma töreninde Tarık Akan'ın sevdiği parçalardan oluşan bir müzik dinletisi sundu. Törende Taş Mektep Korosu da sahne aldı.

"SON ZAMANLARDA YOĞUN BAKIMDAYDI, ACI HİSSETMEDİ"

Anma töreninde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Tarık Akan'ın oğlu Barış Üregül, "Söylenecek pek bir şey yok. Açıkçası hepimiz üzgünüz. Anmaya geldik elimizden geldiğince. Ömrümüz boyunca anmaya devam edeceğiz diyecek bir şeyim yok. Hep beraberdik. Nazım Hikmet Vakfı'na teşekkür etmek istiyorum. Fazıl Say'a teşekkür etmek istiyorum. Kendisi babamın arkadaşıydı. Burada bugün eserini çalacak olması anlamlı ve güzel. Babamın  arkadaşlarına, bütün emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Son zamanlarda yoğun bakımdaydı. Acı hissetmedi" dedi.

SEZER VE KILIÇDAROĞLU DA TÖRENE KATILDI

Usta oyuncu için düzenlenen törene 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Sezer, alkışlar arasında sahneden törene katılan vatandaşları selamladı. Usta oyuncuya son görevini yerine getiren Kılıçdaroğlu, Tarık Akan'ın aile yakınlarına başsağlığı diledi.

Tarık Akan’ın çok sayıda seveni, Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda yapılan törenin başlamasından saatler önce tiyatro binasına geldi. Salonun kapısının saat 13.00'de açılmasıyla birlikte izdiham yaşandı. Bir kadın, yaşanan izdihamda baygınlık geçirdi. Vatandaşlar baygınlık geçiren kadına müdahale etti.

TARIK AKAN'I ONBİNLER UĞURLADI

Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ndeki törene katılanlar cenaze töreninin yapılacağı Teşvikiye Camii’ne doğru harakete geçti. Tiyatro sahnesine sığmayan, bu yüzden dışarda bekleyenlerle birlikte kalabalık onbinleri buldu.

Tarık Akan'ın Türk bayrağına sarılı tabutu, son yolculuğuna uğurlanmak üzere saat 15.00'te Teşvikiye Camii'ne getirildi. Yoğun katılım nedeniyle tabutun çevresinde yaşanan izdiham, gerilime neden oldu. Bu sırada bazı sendika temsilcileriyle bir vatandaş arasında tartışma yaşandı. Tartışmanın üzerine Tarık Akan'ın ağabeyi Turgut Üregül araya girdi.

66 yaşında hayatını kaybeden Türk Sineması'nın usta oyuncusu için düzenlenen cenaze törenine kızı Özlem Üregül, oğulları Barış Zeki ve Yaşar Özgür Üregül, hayat arkadaşı Acun Günay, Sanatçı Emel Sayın, Nuri Alço ile sevenleri katıldı. Unutulmayacak birçok filmde birlikte rol alan arkadaşı Tarık Akan'ı son yolculuğunda yalnız bırakmayan Emel Sayın, tabutun başında gözyaşlarını tutamadı.

ALKIŞLARLA UĞURLANDI

Teşvikiye Camii'ndeki cenaze töreninde yoğunluktan dolayı zaman zaman izdiham yaşanırken, usta sanatçının oğlu Barış Üregül'ün gözyaşlarını tutmakta güçlük çektiği görüldü.

Ünlü sanatçı için Teşvikiye Camii'nde ikindi namazına müteakiben cenaze namazı kılındı. Cenaze töreninde oluşan yoğunluk nedeniyle zaman zaman izdiham yaşandı.

Törene; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP milletvekilleri Gürsel Tekin ile Mehmet Akif Hamzaçebi, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Emel Sayın, Nuri Alço, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Tarık Akan'ın oğlu Barış Üregül, ağabeyi Turgut Üregül, sanatçı dostları, aile yakınları ve sevenleri katıldı. 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de Teşvikiye Camii'ne geldi. Sezer, cenaze namazı başlamadan buradan ayrıldı.

Cenaze namazı sırasında Barış Üregül'ün gözyaşlarını tutmakta güçlük çektiği görüldü. Cenaze namazı sonrası alınan helalliğin ardından cenazeye katılanlar alkış tuttu. Daha sonra Tarık Akan'ın cenazesi defnedilmek üzere Bakırköy'deki Zuhuratbaba Mezarlığı'na götürüldü.

HEP BİR AĞIZDAN: HELAL OLSUN!

Tarık Akan’ın ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazında imam cemaatten helallik istedi. Cemaat hep bir ağızdan alkışlar eşliğinde 'Helal olsun’ diye bağırdı. Cenaze namazının ardından omuzlara çıkartılan tabutu ilk önce oğulları sırtladı. CHP lideri Kılıçdaroğlu da tabuta omuz verenler arasındaydı.

YEŞİLÇAM GÖZYAŞI DÖKTÜ

Kadir İnanır tabutun yanına zorlukla ulaştı. Tarık Akan’ın rol arkadaşları Emel Sayın, Türkan Şoray, Fatma Girik de son yolculuğunda ünlü yıldızı gözyaşları ile uğurladı.

DW-BBC-AJANSLAR

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.