Header Ads

10 Ekim Ankara Katliamı anmasına polisten cop, tekme ve biber gazlı müdahale

Sputnik/DHA fotoğraf: Ümit Bektaş/reuters

Ankara Garı'nda geçen yıl bugün meydana gelen bombalı saldırıda ölenleri anmak için olay yerine gitmek isteyen gruba polis biber gazıyla müdahale etti.

‘Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ için yüzlerce kişinin toplandığı Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015'te IŞİD üyesi iki canlı bombanın gerçekleştirdiği saldırıda hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi.

Ankara Valisi Ercan Topaca’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda bürokrat, Ankara Garı kavşağına gelerek, saldırının yapıldığı yere hayatını kaybedenlerin anısına karanfil bıraktı.

Ancak saldırıda hayatını kaybedenleri anmak için aralarında CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in de olduğu grubun alana girmesiyle gerilim yaşandı.

Polis önce gruba dağılmaları için uyarı yaptı. CHP milletvekilleri grubun alana alınması konusunda polis müdürleriyle tartıştı.

Milletvekillerinin alandan ayrılmasının ardından polis gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahaleler sırasında çok sayıda kişi gözaltına alındı.

10 EKİM-DER GENEL BAŞKANI COŞGUN: CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK KATLİAMINDA BİZ ANMA YAPAMIYORUZ

Müdahalenin ardından aralarında CHP ve HDP milletvekilleri, bazı STK temsilcileri ile saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarının bulunduğu grup alana girdi. Grup adına konuşan ve saldırıda hayatını kaybeden Avukat Uygar Coşgun'un eşi, 10 Ekim Derneği Genel Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun anma etkinliğinin valilik tarafından yasaklanmasına ve yapılan müdahalelere sert tepki gösterdi. Kimsenin acısını yaşamasına izin verilmediğini ve kapılarda liste oluşturulduğunu söyleyen Coşgun, şöyle konuştu: "Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamında biz anma yapamıyoruz. Biz kortejlerden geçemiyoruz alana. Biz kortejlerin arkasında sinir krizleri geçiriyoruz. Biz yerlerde sürükleniyoruz. Bizim aklımızla oynanıyor. Şimdi burada bir avuç insan yok. Birinci yıldönümün de bu kadar bilançosu ağır bir katliam da bu kadar insanın burada olması çok komik görünüyor. Ama bu alanın dört bir tarafında dostlarımız, ailemiz, arkadaşlarımız polis baskısı görüyor. Onlar orada polis müdahalesi ile karşı karşıyayken bizim burada anma yapmamız öncelikle 10 Ekim ruhuna aykırıdır. Biz bunu böyle hayal etmedik"

Bu arada anma töreninin de yapıldığı Ankara Garı kavşağında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Çevredeki yüksek noktalara keskin nişancılar yerleştirilirken polis helikopteri de alanda bulunan ekiplere havadan destek sağladı.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.