Header Ads

Bahçeli'den 'başkanlık sistemi' açıklaması: Meclis'te evet dersek, milletin huzurunda da evet deriz


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, başkanlık sistemine ilişkin anayasa teklifinin TBMM gündemine gelmesi halinde "Önemle ifade ediyor kalın olarak çiziyorum, MHP'nin TBMM'de tercihi ne olursa milletin karşısında da tıpatıp aynısı olacaktır. Meclis'te evet dersek, milletin huzurunda da evet deriz" diyeceklerini açıkladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu. Devlet Bahçeli, başkanlık sistemine ilişkin sözlerinin yanlış anlaşılmaya devam ettiğini belirterek “Fiili başkanlık uygulamasına resen ve kendiliğinden son verilmesi en haklı ve doğal beklentimizdir. Yok bu mümkün değilse fiili durumun hukuki boyut ve içerik kazanması için demokratik bir sürecin işletilmesi pekala en geçerli ikinci yoldur. MHP'nin dediği budur" diyerek sözlerini anımsattı.

"MHP PARLAMENTER SİSTEMDEN YANADIR"

Bahçeli şöyle devam etti: "Mahalleyi ayağa kaldırmak için bizim başkanlık sistemine olumlu baktığımızı iddia edenler acaba bu sonuca nereden ve nasıl varmışlardır. Heceleyeyim dedim anlamadılar, kara tahtayı işaret ettim oralı olmadılar. Daha ne söyleyeyim, nasıl izah getireyim? Bunlar hangi dilden haberleşip konuşuyorlarsa bize bildirsinler ki ona göre davranalım. İsterlerse Mors Alfabesi, isterlerse dumanla iletişim kuralım yazıktır hiç olmazsa kendilerini ikna edelim. MHP parlamenter sistemden yanadır dahası revize ve reforma tabi tutulmasını istemektedir dedim. Ne çare, kulp takmayı sürdürüyorlar."

"MECLİSTE EVET DERSEK MİLLETİN HUZURUNDA DA EVET DERİZ"

MHP'nin özü ve sözünün bir olduğunu vurgulayan Bahçeli şöyle dedi: "AKP'nin anayasa hazırlık teklifi henüz ortaya çıkmadan Meclis'te demokratik bir tartışma ve müzakere ikilimi oluşmadan hakkımızda hüküm verip infaz edenler sanki Kaf Dağından kar bağışlıyorlar. TBMM'de 'evet' referandumda 'hayır' diyecekmişiz. Bunu söylüyorlar. Ve bir grup Truva atı bunun milletin aklıyla alay etmek olacağını zırvalıyor. Aslında kendilerinin bizim ağzımızdan evet yada hayıra ilişkin bir ifade çıkmamışken muhtemel anayasa hazırlık teklifinin neleri ihtiva edip etmediği belli değilken referandumu yapıp sonucu ilan edenler bilsin ki kaos elçileri kriz çığırtkanları darbe şakşakçılarıdır. Bunların hali tamı tamına nato kafa nato mermerdir. Önemle ifade ediyor altını kalın olarak çiziyorum, MHP'nin TBMM'de tercihi ne olursa milletin karşısında da tıpatıp aynısı olacaktır. Meclis'te evet dersek, milletin huzurunda da evet deriz. Özümüz de birdir, sözümüz de birdir. Kıvrak bir karakter yapısıyla oraya buraya göz kırpan, herkese mavi boncuk dağıtan bir yaklaşım tarzı bize terstir. Neysek oyuz, neye inanıyorsak onu söyleriz. Kalburla su taşımayız, sinekten yağ çıkarma telaşına kapılmayız. Anamuhalefet partisinin ağzı ve sicili bozuk sözcüleri tekeri döndürülen iftira kervanının mihmandarlarıdır."

"AKP NE HAZIRLADIYSA GETİRSİN GÖRELİM"

AKP'nin hazırladığı yeni anayasa teklif metinin yakında TBMM gündemine geleceğini kaydeden Bahçeli şöyle devam etti: "Sayın Binali Yıldırım, Afyonkarahisar'da üstünde çalıştıkları anayasa teklif metininin hemen hemen bittiğini açıklamıştır. Yakında bu teklif metni TBMM'nin gündemine gelecektir. Bu durum karşısında Milliyetçi Hareket Partisi ilke ve ülkülerine uygun olacak şekilde teklifi inceleyecek, elbette bir karar ve sonuca varacaktır. Peşin hükümlüler, Türkiye'nin istikbaliyle ilgili hiçbir endişe taşımayan siyasi yan kesiciler bizim ne yapacağımızı, nasıl bir tutum takınacağımızı o zaman göreceklerdir. AKP'nin muhtemel hazırlığı TBMM'de kabul ve onay görürse millete gitmekten, demokrasinin tartısına çıkmaktan da hiç kimse çekinmemelidir. Millet egemendir, son sözün sahibidir. Milliyetçi Hareket Partisi millete inanmakta, demokrasinin faziletlerine sonuna kadar ihtiram göstermektedir. Türk milletinin tercihine tahammül edemeyenler, şimdiden kesin sonuçlara ulaşıp önüne geleni asıp kesenler; eğer demokrasiye husumet beslemiyorlarsa milletle yollarını tamamen ayırmışlar demektir. Bizler hadimiz, millet hakem ve hakimdir. Henüz ortada fol yok yumurta yokken Milliyetçi Hareket Partisi'ni siyasi ve sinsi polemiklerin içine çekip itibarsızlaştırmaya çalışanları da emini olunuz ki not edip çok yakında mahcup edeceğiz ve hepsini birden de şaşkına çevireceğiz. AKP ne hazırladıysa getirsin görelim, bakıp değerlendirelim. Sonra da neyi doğru ve kaçınılmaz görüyorsak onu yapacağımızdan, aldığımız kararın ardında sağlam şekilde duracağımızdan herkesin müsterih ve emin olması başlıca dileğimdir."

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, başkanlık sistemi tartışmalarını neden şimdi gündeme getirdiklerine ilişkin bir soruyu "Onu ileri ki günlerde çok daha iyi anlayacaksınız. Türkiye'de fiili durumun devamını arzulayanlar, 15 Temmuz'dan sonra çok ciddi olayların yaşandığı bir ortamda kaos, kriz arzulayanlar ikinci dalga darbecilerdir. Onu da önümüzdeki günlerde hep beraber görürsünüz" diye yanıtladı.

"MHP OLARAK 100 MADDELİK ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ TASARISI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ DEĞİLİZ"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli grup toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bahçeli hükümetin 100 maddelik bir anayasa çalışması yaptığı söylentilerinin anımsatılması üzerine "MHP olarak 100 maddelik bir anayasa değişikliği ile ilgili hazırlanmış bir tasarı hakkında bilgi sahibi değiliz. Bize gelmiş bir şey yoktur. Ne getireceklerse Meclis'e getireceklerdir. Bu kaç madde olacaksa geldiğinde hep beraber göreceğiz" diye konuştu.

"ADİL ÖKSÜZ'Ü MUTLAKA BULMALARI GEREKİR"

Adil Öksüz'ün İncirlik Üssü'nden Amerika'ya kaçtığı iddiasına Bahçeli "3 aydan beri arıyorlar. Adil Öksüz'ü mutlaka bulmaları gerekir. Nereden kaçmışsa oradan geri getirsinler" dedi.

"HELE BİR GELSİN ONA GÖRE KARAR VERELİM"

Bahçeli “AK Parti'den onaylamadığınız bir başkanlık sistemi teklifi gelirse referanduma götürülmesine karşı mısınız?” sorusuna şöyle yanıt verdi: "Bugün de tekrarladım son bölümde iki paragraf buna aittir. Hele bir gelsin bakalım ona göre karar verelim. Başkaları gibi önceden bir karar vermek de doğru değil. O CHP'nin işidir. Bir de sütünü içerken İsmail Küçükkaya'nın işidir. İsmail Küçükkaya'da Allah muhafaza Büyükkaya olmamış. Olsaydı başımız beladan kurtulmazdı."

"MHP KAPALI KAPILAR ARKASINDA, GENEL KURULDA, MİLLETİN HUZURUNDA BİR BAŞKA ŞEY SÖYLEMEZ"

Bahçeli “Anayasa değişikliği teklifine tavrınız ne olacak” sorusunu şöyle cevapladı: "MHP tutarlı bir siyaset partisidir. Nerede ne konuşuyorsa her tarafta aynı şeyi söyler. Kapalı kapılar arkasında bir başka şey, genel kurulda bir başka şey, milletin huzurunda bir başka şey söylemez. 47 yıllık bir siyasi partiyi artık lütfen tanıyınız. Hecelemede yetmez oldu. Kara tahta üzerinde de çalışacağız beraber. Ama basın mensuplarıyla MHP'nin tarihi bir konuşmamız lazım. Başından beri söylüyoruz 3 defa grup konuşmalarımızda ifade ettik söylediklerimiz de bir farklılık yok anlamayanlara karşı tamamlayıcı maddeler var"

"TÜRKİYE'DE 15 TEMMUZ SONRASI KAOS ARZULAYANLAR İKİNCİ DARBECİLERDİR"

"Neden başkanlık tartışmasını zamanlama olarak şimdi gündeme getirdiniz" sorusunu Bahçeli "Onu ileri ki günlerde çok daha iyi anlayacaksınız. Türkiye'de fiili durumun devamını arzulayanlar 15 Temmuz'dan sonra çok ciddi olayların yaşandığı bir ortamda kaos, kriz arzulayanlar ikinci dalga darbecilerdir. Onu da önümüzdeki günlerde hep beraber görürsünüz" diye yanıtladı.

"YURTTA SULH KONSEYİNİN HAZIRLAYACAĞI BİR ANAYASAYA NE DİYECEKLERDİ ACABA?

Bahçeli Başkanlık sistemine 'hayır' oyu vereceklerini açıklayan beş milletvekili hakkında şu değerlendirme bulundu: "O onların en tabi hakkıdır. Vicdani sorumlulukları içinde hareket edeceklerdir. Fetullah Gülen hareketi başarılı olsaydı yurtta sulh konseyinin hazırlayacağı bir anayasaya ne diyeceklerdi acaba?"

"ZOKAYI YUTMUŞUZ DİYECEK BİR ŞEY YOK"

Devlet Bahçeli “Başbakan ortak bir yayında 'MHP FETÖ ile ilgili Meral Akşener örneğinde zokayı yuttu o yüzden bu şeyi biliyor' dedi. Sizin düşünceniz nedir? “diye sorulması üzerine "Zoka yutmuşuz diyecek bir şey yok. Demek ki bizden çok daha evvel Meral Akşener'in kim olduğunu biliyorlardı" diye ifade etti.

Nursima KESKİN/ANKARA, (DHA)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.