Header Ads

CHP Eğitim Komisyonu: 'Proje okulları AKP usulü bir FETÖ olayından başka bir şey değil'


CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, CHP Eğitim Komisyonu üyeleri Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın ve İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir ile Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, proje okulları konusundaki eleştirilerini dile getirdi.

Türkiye'nin tarihi, köklü, kültürü olan ve seçkin öğretmenlerin görev yaptığı bu okullarının, proje okulu kapsamına alındığını aktaran Usluer, 155 okulun proje okulu olarak ilan edildiğini, bu okullarda 4 bin 598 öğretmenin görev yaptığını, bu öğretmenlerden yer değiştirecek olanların sayısının ise bin 187 olduğunu kaydetti.

Öğretmen, veli ve öğrencilerin, bu uygulamaya tepki duyduklarını savunan Usluer, buna karşın Milli Eğitim Bakanlığının bilinçli ve derin bir uykuda bulunduğunu ileri sürdü. Usluer, şu ifadeleri kullandı:

"Buradaki proje nedir? Buradaki proje iyiyi yakalayan okul nasıl çökertilir projesidir. Kurulu sistemi dağıtarak, ilişkisiz insanları atayarak, bir kurulu iyinin yok edilmesi projesidir. Aslında proje okulları garabeti, FETÖ'nün soruları çalıp kendi müritlerinden dağıtmasından farklı bir şey midir? Kısaca özetleyecek olursak proje okulları AKP usulü bir FETÖ olayından başka bir şey değildir. 'Kemalizm geçmişin bekçiliği değil, geleceğin öncülüğüdür' şiarıyla, ey Milli Eğitim Bakanlığı, ey Adalet ve Kalkınma Partisi bu ülke babanızın malı değil, bizler hiçbirimiz sizin projeniz olmayacağız."

Sibel Özdemir ise proje okulları konusunun görüşülmesi için acil bir şekilde TBMM Milli Eğitim Komisyonunun toplanması önerisinde bulundu.

Mustafa Akaydın da "Bu, Atatürk Cumhuriyetini, eğitim yoluyla yıkma projesinin aşağı yukarı son adımlarından birisidir." iddiasını dile getirdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.