Header Ads

Kılıçdaroğlu: "Başkanlığın kapısı 15 Temmuz'da açıldı" demek, tankın önüne yatan şehit ve gazilere ihanettir


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşma yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

"Amasra gibi Karadeniz’in incisi olan bir yeri neden kirletiyoruz? Amasra’ya termik santrale eski bakanlar Veysel Eroğlu, Erdoğan Bayraktar, İdris Güllüce, Fatma Güldemet Sarı karşı çıktı.

Yeni bakan ‘termik santral yapacağım’ dedi. Adamına göre ÇED raporu hazırlanırsa rapor olumlu çıkar. Amasra’ya gidip, görün, Amasralılarla konuşun. Elinizi vicdanına koyup kararınızı verin.

"O İLE GELİNCE DURUYORLAR"

Bu kadar yol ve köprü yapmaktan övünen iktidar, Tekirdağ’a gelince duruyor. Tekirdağ’daki yol 11 yıldır bitmiyor. Sayın Başbakan’a çağrı yapıyorum. İki yolun yapımını belediyeye devredin, o yolu yapacağız. Tek isteğimiz var, yol yapımını belediyelere devredin.

"ZALİME Mİ SAHİP ÇIKAYIM?"

İş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncüsüyüz. Avukat tutacak paraları yok. Aileleri, çocukları var. Bu vicdan denilen şey rantın içinde mi gizli? Bu insanların hakkını ne zaman koruyacaksın? Diyorlar ki ‘Mağdurlara sahip çıkıyorsun’. Ben zalime mi sahip çıkayım, mağdura sahip çıkacağım. Rant odaklı siyasi anlayış, insan odaklı siyaset anlayışı vardır. İnsan en değerli varlıktır ve bizim başımızın üzerinde yeri vardır.

Cumhurbaşkanının gittiği Bursa’da bir vatandaş 'işsizim' diye bağırıyor. Binali Yıldırım, 'işsizliği önleyeceğiz' diyor mu? Demiyor. İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır. Kişiyi aç bırakırsan nereye gidecek? Bursa’da bir başka vatandaş, ‘4 çocuğum var, dördü de aç’ diyor. 4 çocuklu baba, hüngür hüngür ağlıyor. Buna hangi vicdan dayanır. Hiçbir ailenin geliri 600 liradan az olmayacak.

5 milyon 870 bin işsiz var, üniversite mezunları arasında işsiz daha fazla. Esnaf faiz batağı içinde. Türkiye’yi tefeci faizden ancak CHP kurtarır.

"FAİZİ İNDİREN TEKLİFİ GETİRİN, DESTEK VERECEĞİZ"

Başbakan faizlerden şikayetçi. Sen başbakan değil misin? Sen niye şikayet ediyorsun? Senin şikayet etmeye hakkın yok. Sayın Cumhurbaşkanı da faizlerden şikayetçi, çok yüksek diyor.

'Faizler yüzde 1’i geçemez' diye Meclis’e teklif getir, destek vereceğim. Getiremezler, abileri izin vermez. Faizleri yüzde 1’e indiren düzenlemeyi getir, destek vereceğim. Devleti yönetemiyorlar.

"HER ŞEYİ DOLARA BAĞLAYAN SENSİN"

Türkiye’nin OHAL’den çıkması, normalleşmesi lazım. Her şeyi dolara bağlayan sensin. Köprüyü, otoyolu dolara bağlayan sensin. Teşekkür ediyoruz yine de, ‘Dolar artışına CHP yol açtı’ demedi.

"TERÖR ÖRGÜTÜYLE TÜRKİYE'Yİ İLİŞKİLENDİRDİ"

Türkiye Cumhuriyeti meşru olmaya, uluslararası hukuka uyma özen çalışır. Cumhurbaşkanı terör örgütüyle Türkiye’yi ilişkilendirmiştir. ‘El Nusra’ya destek verdiniz mi?’ diye soracaklardır.

OHAL

Fransa’da OHAL yetkisi, mala-mülke el koyma yetkisi vermiyor. Fransa’da OHAL yetkisi, kayyum atama yetkisi vermiyor. Fransa’da OHAL yetkisi, keyfi kararla kimseyi işten atma yetkisi vermiyor. Bizde binlerce öğretmeni kapının önüne bıraktınız. Fransa’da gazetecilerini tutuklanması, aydınların göreve son verilmesi söz konusu değil. Biz de hapislere atıldı. Türkü söyleyen radyoyu kapattılar, çocuk televizyonu kapatıldı. Fransa’da OHAL’de bir kişi bile mağdur edilmedi, bizde milyonlarca kişi mağdur edildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu anlamakta zorlanıyorum. Fransa’da bir maddeye çekince koymuş, biz de 13 maddeye çekince koyduk.

"12 EYLÜL'DEN FARKI YOK"

Senin adaletin sorgulanacaksa ben sorgulayacağım. Ben bu ülkede kim olursa olsun adaletle yargılanmasını istiyorum. Gazetecileri hapse atıyorlar. Ellerine silah alıp birini mi yaraladılar? Gazetecinin bir tek silahı var, o da kalem. Bilim insanlarını da hapse atıyorsunuz. Necmiye Alpay, darbe döneminde hapse atılmıştı, bugün de hapse atıldı. Bugünün 12 Eylül döneminden bir farkı yoktur, aynı koşullar var.

"GÜCÜ GARİBANA YETİYOR"

Sadece Hatay'da 929 öğretmen açığa alındı. Bu çocuklara kim ders verecek? Gücü garibana yetiyor. Güçleri öğretmene, memura, öğrenciye yetiyor. Öğretmenlere sözümüz söz, CHP iktidarında Ferhat ile Şirin'i buluşturur gibi sizi öğrencilerinizle buluşturacağım.

"NE İSTEDİLER, SİZ NELERİ VERDİNİZ?"

Sayın Cumhurbaşkanı ‘Ne istediniz de almadınız’ dedi. Sayın Binali Yıldırım’a soruyorum; Neleri istediler, siz neleri verdiniz.

17 Aralık silahlı bir eylem değildi, niye 17 Aralık’ı milat alıyorlar? Kendi yolsuzlukların üzerini kapatmaya çalışıyorlar. Biz bu yolsuzlukların üstünü kapatmayacağız, kul hakkına sahip çıkacağız.
17 Aralık’ta süratle bir gazeteciyi gönderdiler. Aman aramızı bul dediler. Başbakan diyor ki, ‘Başkanlığın kapısı 15 temmuz gecesi açılmıştır.’ Bu söz şehit ve gazilerimize ihanettir ve ayıptır. Ömer Halisdemir, Recep Tayyip Erdoğan başkan olsun diye şehit olmadı. Bu sevdadan vazgeç kardeşim.

"KABİLE REİSİ BİLE TÜRKİYE'Yİ AZARLIYOR"

Cumhurbaşkanı anayasal sınırlar içine çekilsin. Hükümet, yargı, medya kendi işine baksın. Bu ülkenin başbakanı var, bakanları var. Bir hükümetten iki farklı ses çıkıyor.

‘A, B, C, planımız var’ diyor. Sorumluluğu olmayan biri söylüyor. Kim söylüyor, cumhubaşkanı söylüyor. Niye Türkiye’yi zor duruma sokuyorsun. Sorunun kaynağı Türkiye oldu. Kabile reisi bile Türkiye’yi azarlıyor.

BAHÇELİ'YE: GEL BU KİŞİYİ KRAL YAPALIM

Sayın cumhurbaşkanı anayasayı ihlal ediyor, anayasa sınırlarının dışına çıkıyor. 'Anayasayı değiştirelim, bu kişiye göre anayasa yapalım' diyorlar. Yeni bir anayasa yaptık, ona da itiraz ederse ne yapacağız?

Sayın Bahçeli’den istiramım; biz gel bu kişiyi kral yapalım ve serbest bırakalım. Bir televizyon kanalı da bağlayalım, 24 saat canlı yayın yapsın, sen de kurtul biz de kurtulalım. Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partiyle ilişkisi kesilir. Kesildi mi? Kesilmedi. Cumhurbaşkanı tarafsız davranmak zorundadır. Davranıyor mu? Davramıyor. Bu kadar yetkiyi niye istiyorsun? Hangi gerekçeyle istiyorsun?

"HER TÜRLÜ SORUŞTURMAYA VAR MISIN?"

Sayın Başbakan’a çağrı yapıyorum. Ucu nereye giderse gitsin, her türlü soruşturmaya var mısın? 60’lı, 70’li, 80’li, 90’lı yıllar... Bu türlü bir soruşturmaya her türlü desteği vereceğiz. Gelir mi? Abisi izin vermez.

"ONUN MAĞDURU RIZA SARRAF"

Onun mağduru Rıza Sarraf. ‘Serbest bırakın, aynı kervan yoluna devam etsin’ diyor. Ben de 15 Temmuz sonrası haksız yere zindanlarına öğretemenine, öğrencisine, erine, erbaş, uzman çavuşuna, akademisyenine, gazetecisine, yazarına, çizerine sahip çıkıyorum. Bizim aramızdaki fark bu. Biz insanı seviyoruz, onlar doları seviyorlar. Biz insan diyoruz, onlar cüzdan diyorlar. Biz Berkin Elvan diyoruz. onlar diyorlar ki bizim fayanslar kırıldı. Onların derdi fayans, bizim derdimiz insan. İnsanı yaşatacağız, insanı yücelteceğiz. Adaletle bu ülkeyi yöneteceğiz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.