Header Ads

Nobel Edebiyat Ödülü'nde büyük sürpriz: Ödül efsane müzisyen Bob Dylan'a verildi


Nobel Edebiyat Ödülü'nün bu yılki kazananı sürpriz bir kararla Bob Dylan oldu.

Dylan'a 'olağanüstü Amerikan şarkı geleneğinde yeni şiirsel ifadeler yarattığı için' ödül verildi.

Dylan, 8 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 3 milyon lira) tutarındaki ödülün de sahibi oldu. Dylan'a, Alfred Nobel'in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık'ta düzenlenecek ödül töreninde bir diploma ve altın madalya da verilecek.

Bob Dylan (Robert Allen Zimmerman olarak 24 Mayıs 1941`de Minnesota eyaletinde doğdu.), Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, müzisyen ve şair.

1962`de Bob Dylan albümüyle başlayan Bob Dylan, The Freewheelin' Bob Dylan (1963) ve The Times They Are A-Changin' (1964) albümleriyle devam etmiş ve sonunda dünya müziğinde kendine önemli bir yer edindi.

40 yılı aşkın bir süredir müzik hayatını sürdüren Bob Dylan, en son 2005`de yönetmen Martin Scorsese `nin Eve Dönüş Yok (No Direction Home) adlı kendisinin hayatının anlatıldığı belgeselle gündeme geldi.

Albümleri 100 milyonu aşan satış rakamlarına ulaşan Dylan, tüm zamanların en çok satan müzisyenlerinden biri kabul ediliyor. 12 kez Grammy Ödülü'ne layık görülen Dylan, 'Wonder Boys' filmi için bestelediği 'Things Have Changed' şarkısıyla da 2000'de En İyi Şarkı dalında Oscar aldı.

Dylan, 2012'de ABD Başkanı Barack Obama tarafından Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi.

Dylan, Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan ilk söz yazarı oldu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.