Header Ads

Ayşegül Terzi'ye saldıran Abdullah Çakıroğlu ilk duruşmada tahliye edildi

İHA

İstanbul’da otobüste hemşire Ayşegül Terzi’ye tekme atarak darp eden ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanan güvenlik görevlisi Abdullah Çakıroğlu’nun yargılanmasına başlandı. Saldırganı duruşma salonunda gören hemşire Ayşegül Terzi, gözyaşlarına boğuldu. Genç hemşirenin avukatı, Ayşegül Terzi’nin o günden beri otobüse binemediğini söyledi. Çakıroğlu ilk duruşmada tahliye edildi.

Çekmeköy’de belediye otobüsünde hemşire Ayşegül Terzi’ye tekme atarak darp eden Abdullah Çakıroğlu’nun yargılanmasına Anadolu 40. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. İlk duruşmaya tutuklu sanık Abdullah Çakıroğlu, Ayşegül Terzi ve çok sayıda avukat katıldı. Duruşma salonunda sanık Abdullah Çakıroğlu’nu gören Ayşegül hemşire, gözyaşlarına boğuldu.

Duruşmada kimlik tespiti yapılan Abdullah Çakıroğlu 35 yaşında, bekar ve 10 yıldır özel güvenlik görevlisi olduğunu belirterek lise mezunu olduğunu söyledi ve ardından iddianame okundu.

Kendini savunan tekmeci Abdullah Çakıroğlu hakimin "Bir sağlık kuruluşunda tedavi gördün mü?" sorusuna "Ege’de Murat diye bir hocaefendi var. Hastalığım başladığında ona gitmiştim. Kendi kendime konuşma hallerim başlamıştı. Bana ilaç verdi, tedavi oldum, kendime geldim. 1,5 sene hiç kimseye bulaşmadım. Sonra yine kendi kendime konuşma hallerim arttı. Hastalığım nüksetmeye başladı. Hocayı arayıp ilaçlarımı istedim. İlaçları göndereceğini söyledi. 2 gün üst üste nöbete kalınca psikolojim bozuldu kendi kendime konuşmalarım arttı. Ve otobüsteki hadise oldu" diye yanıt verdi.

Çakıroğlu savunmasında, "Müştekinin yaşam alanına yakışmayacak şekilde giyimi vardı. Bu da ortamı bozuyordu. Orada anne baba var. Herkesin ruh dünyasını etkiliyordu" dedi.

Çakıroğlu müşteki Terzi'nin giyimi ile insanların şehvet duygusunu kabarttığını iddia ederek, "Kuran'da açıkça örtünmesi gerektiği yazıyor. Gayrimüslim ise uygun giyinmeli. İnsanın şehvet duygularını kabartıyor. Benim olayda şehvet duygularım kabarmadı. İstem dışı davranışta bulundum. Yılışık bir tavır takınmıştı bana bakıyordu" dedi.

Çakıroğlu, olayın arından otobüste ve cezaevinde darp edildiğini de iddia etti.

Saldırıya uğrayan Ayşegül Terzi ise ifadesinde şunları söyledi:

"Olay günü bayramdı ve paraya ihtiyacım vardı, bu yüzden akşam nöbeti yazdırdım. Kurban kesmeyi düşündüğümden babama vekalet vermek için eve gidiyordum.

Yüzüme tekme attı sonrasını hatırlamıyorum. Hiçbir şey hatırlamıyorum, uyandığımda hastanedeydim.

Sanığın hiçbir suçlamasıni kabul etmiyorum.

Evime çok yakın oturuyor ve serbest bırakırsanız tekrar yapacak".

Ayşegül Terzi’nin avukatı ise müvekkilinin o günden beri otobüse binemediğini belirterek, psikolojisinin bozulduğunu vurguladı.

"Bu tahliye kararına derhal itiraz edeceğiz"

Ayşegül Terzi'nin avukatlarından Bahar Ünlüer Öztürk, "Tanık savunmasını önceden belirttiği için, tanıklar dinlendiği için deliller toplandığını gerekçe göstererek maalesef tahliye kararı mahkeme tarafından verildi. Ama biz Ayşegül'ün avukatları olarak bu tahliye kararına derhal itiraz edeceğiz. Ayrıca Ayşegül'ün korunması için yakın koruma talep edeceğiz. Bu işi takipsiz asla bırakmayacağız. Duruşmamız 21 Aralıkta saat 10.00'da sanığın ifadeleri doğrultusunda bir takım belgeler bekleniyor. Hastane raporlarının eksik olmasından dolayı hastane raporları tekrar istedi. Onların dosyaya girmesi gerekiyor" diye konuştu.

Öte yandan Ayşegül Terzi, adliye çıkışında gözyaşlarına boğuldu. Terzi, "Korkuyorum." diyerek avukatına sarıldı.9 Yıl 4 aya kadar hapisle yargılanıyor

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Çakıroğlu hakkında "İnanç düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme", "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama", "Kasten yaralama" ve "Hakaret" suçlarından toplamda 2 yıl 7 aydan 9 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.