Header Ads

Türkiye, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 151. sırada

Cihan Uzunçarşılı Baysal/Açık Radyo

Geçen hafta Türkiye'de 12 TV kanalı ve 11 radyo istasyonu daha kapatıldı. Türkiye’nin zaten diplere vurmuş olan basın özgürlüğü, haber alma ve ifade özgürlüğü iyice yara aldı.

Türkiye, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde en alt sıralarda yer almaya devam ediyor. Basın Özgürlüğü Endeksi, uluslararası bir kuruluş olana Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından, ülkelerin basın özgürlüğü kayıtları incelendikten sonra yıllık olarak derlenip yayınlanan bir derecelendirme.

2010 yılının endeksinde, Türkiye, 178 ülke arasında 138. sırada yer alırken, 2016’ya geldiğimizde 180 ülke arasında 151.sıraya düşerek iyice geriledi.

20 Nisan 2016’da açıklanan Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre Türkiye “en çok gerileyen ülkeler” arasında yer almakta. Küresel puanlamada 6.60 puan geriye düşmüş durumda.

Sıralamada Türkiye’nin önünde yer alan ülkeler arasında Güney Sudan, Meksika, Pakistan ve Rusya gibi gazetecilere yönelik baskılarıyla bilinen ülkeler bulunurken, Türkiye’nin hemen ardından gelen Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile arasındaki puan farkı ise sadece 0.21 puan!

2016 Nisan’dan bu yana cezaevlerinde artan sayıda gazeteci, artan sayıda kapatılan radyo ve TV kanalları ile 2017’de listenin en alt sıralarında nerelere düşeceğiz acaba?

BM İfade Özgürlüğü Özel Raportörü David Kaye önümüzdeki Kasım ayı içinde Türkiye’yi ziyaret edecek ve ülkenin ifade özgürlüğü sicilini inceleyecek.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.