Header Ads

Yıllar önce Akçakoca ilçesinin kıyılarına vuran Lenin heykelinin hikayesi film oluyor


Yıllar önce Düzce'nin Akçakoca ilçesinin kıyılarına vuran ve 2009'da dikilip dikilmemesi üzerine tartışmalar yaşanan Lenin büstü dikilse neler olacağı 'Sen Ben Lenin' filminin konusu..

Ünlü yazar Barış Bıçakçı’nın senaryosunu kaleme aldığı, kısa filmleriyle tanınan yönetmen Tufan Taştan’ın ise yönetmenliğini üstleneceği bir ‘Sen Ben Lenin’in çekim hazırlıkları başladı.

Kara mizah türündeki film, Karadeniz'in dalgalarıyla Düzce'nin Akçakoca kıyılarına vuran, Ekim Devrimi'nin lideri Lenin'in ağaç oyma büstünün Türkiye’ye geliş hikayesini anlatacak.

Gerçek bir olaydan yola çıkan filmde, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin yıkılmasıyla birlikte denize atılan Lenin heykellerinden biri, yıllar sonra Karadeniz’e kıyısı bulunan Düzce’nin Akçakoca ilçesinde sahile vurmuştu.

Belediyenin heykeli dikme fikri üzerine dünya basınında yer bulan bu haber, daha dikilmeden birçok turistin ilgisini çekerek Akçakoca’yı turizm ajanslarında en çok arananlar listesine almıştı.

Film, heykelin dikilmemesiyle sonlanan olayın bu haberle kurmacayı birleştiriyor ve "Lenin heykeli kasabanın meydanına dikilseydi ne olurdu sorusunu?" hikayesine yansıtıyor.

Bıçakçı daha önce kendi romanından uyarlanan Seyfi Teoman’ın yönettiği ‘Bizim Büyük Çaresizliğimiz’in senaryosuna imza atmıştı.

Milliyet Sanat

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.