Header Ads

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı başladı


Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, Büyükçekmece'deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde 35. kez kapılarını açtı. Bu yıl ana teması 'Felsefe ve İnsan', onur yazarının Prof. Dr. İoanna Kuçuradionur, onur konuğu ülkenin ise Almanya olduğu kitap fuarına başta öğrenciler olmak üzere okurlar ilk günden yoğun ilgi gösterdi.

Fuara bu yıl, yurt içi ve yurt dışından yaklaşık 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılıyor. Dokuz gün süresecek fuarda söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk etkinlikleriyle birlikte 300 etkinlik gerçekleştirilecek.

İLK GÜNDEN YOĞUN İLGİ

Okurlar, Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'na ilk günden yoğun ilgi gösterdi. Fuara şehir dışından katılımın olması da dikkat çekti. Fuara Çorlu'dan kızıyla birlikte gelen Bilkay Kılıçaslan, ilk gün katılmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

‘KİTAPLARIMIZI İMZALATABİLİYORUZ’

Bengü Serin adlı bir öğrenci ise kitap fuarlarının avantajları anlattı. Serin, “Bir kere kitaplar daha indirimli oluyor. İnternette kitap bloglarımız var. Orada tanıştığımız arkadaşlar ile burada buluşuyoruz. Ayrıca kitaplarımızı imzalatabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

ONUR KONUĞU ALMANYA

Bu yıl, İstanbul Kitap Fuarı'na onur konuğu ülke olan Almanya'dan 28 yayınevi katılırken, fuarın ilk dört günü hem fuar salonlarında hem onur ülke standında 40 etkinlik gerçekleştirilecek. Bu kapsamda Peter Schneider, Ilija Trojanow, Achim Wagner, Moritz Rinke, Canan Topçu, Matthias Göritz, Finn-Ole Heinrich, Olga Grjasnowa, Esmahan Aykol, Tobias Hülswitt, Jan Von Holleben, Judith Kuckart, Silke Scheuermann söyleşilerde yer alacak.

Felsefe teması kapsamında yurt dışından çocuk kitabı yazarları Brigitte Labbé ve Oscar Brenifier ise fuarın konukları arasında. Labbé, 18 Kasım Cuma ve 19 Kasım Cumartesi günü çocuklara ve ebeveynlere yönelik iki ayrı atölye çalışması ve söyleşi gerçekleştirecek. Oscar Brenefier ise 13 Kasım Pazar günü çocuklarla felsefe üzerine bir söyleşi düzenleyecek.

Girişin öğrenci, öğretmen, emekli ve engellilere ücretsiz olduğu fuarın giriş ücreti ise 5 lira.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.