Header Ads

ABD’de başkanlık seçimleri yarın yapılacak: Anketler Clinton'ı favori gösteriyor

VOA/DW

ABD’de başkanlık seçimleri 8 Kasım Salı günü yapılacak. Son kamuoyu yoklamaları Demokratların adayı Hillary Clinton’ın önde olduğunu gösteriyor. Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI), ABD başkan adayı Hillary Clinton'a ait e-postalarda herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığını açıklamasının ardından, Cumhuriyetçi aday Donald Trump tepki gösterdi.

ABD'de Washington Post gazetesi ile ABC kanalı tarafından yaptırılan son kamuoyu yoklamaları Demokrat Parti’nin adayı Hillary Clinton'ın Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Donald Trump ile arayı biraz daha açtığını ortaya koydu.

Sonuçları Pazar günü açıklanan ankete göre, Clinton oyların yüzde 48'ini, Trump ise oyların yüzde 43'ünü aldı. Araştırmaya bin 685 seçmenin katıldığı belirtildi.

Sonuçları cuma günü açıklanan kamuoyu yoklamasında ise Clinton ile Trump arasındaki fark sadece yüzde 3 olarak belirlenmişti. Ankete katılanların yüzde 47'si Clinton'a, yüzde 44'ü ise Trump'a oy vereceğini belirtmişti.

Clinton ve Trump seçim sonucunun en fazla şüpheli olduğu Florida ve North Carolina’da seçim kampanyalarına ağırlık veriyor.

41 milyondan fazla Amerikalı şu ana kadar oylarını kullanmış durumda.

Salı günü gerçekleştirilecek seçimin oy kullanma süresi sonuna kadar da 130 milyon kişinin oy kullanması bekleniyor.

FBI Clinton kararını değiştirmedi, Trump tepki gösterdi

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) Başkanı James Comey, ABD Kongresi üyelerine konu ile ilgili mektupla yaptığı açıklamada, Clinton'un incelemeye alınan elektronik posta yazışmalarında herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığını bildirdi. Comey ayrıca, Clinton hakkında aynı konu ile ilgili daha önce yürütülen ancak suç unsuru bulunmadığı için temmuz ayında durdurulan incelemelerde varılan sonucu değiştirecek yeni bir bulguya rastlanmadığını ifade etti. FBI, temmuz ayında Hillary Clinton'un özel elektronik posta adresinden yaptığı yazışmalarla ilgili olarak, Clinton'un aşırı derecede dikkatsiz davrandığını ancak hakkında cezai takip gerektirecek herhangi bir unsur olmadığını bildirmişti.

Söz konusu incelemeler, Hillary Clinton'un ABD Dışişleri Bakanlığı görevinde iken özel elektronik posta adresinden yaptığı resmi yazışmaları kapsıyor. Bu yazışmalarda ülke güvenliğini tehlikeye atacak bulgulara rastlanmış olması halinde Clinton aleyhine dava açılabilecekti. Son olarak dokuz gün önce FBI Başkanı Comey eski bir milletvekilinin bilgisayarında Clinton'a ait yeni elektronik postalar bulunduğunu ve bunların incelemeye alındığını duyurmuştu.

Cumhuriyetçi aday Donald Trump, bir kez daha rakibi Hillary Clinton'ı bu suçlamalarla ilgili temize çıkaran FBI'ı "yolsuzlukla" suçladı.

Michigan eyaletinin Detroit şehrindeki bir mitingde konuşan Trump, "FBI'ın 650 bine yakın olduğu söylenen postaları bu kadar kısa sürede incelemesinin imkansız olduğunu" belirtti.

'Sandıklarda adaleti getirmek Amerikan halkına bağlı'

"Clinton şu anda hileli bir sistem tarafından korunuyor. Bunu çok uzun zamandır söylüyorum" diyen Trump, şöyle devam etti:

"Hillary Clinton suçlu. Bunu kendisi de biliyor, FBI da. Halk bunun farkında ve artık, 8 Kasım'da sandıklarda adaleti getirmek Amerikan halkına bağlı."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.