Header Ads

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump oldu: Bütün Amerika'nın başkanı olacağım

VOA/Yeni Şafak

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi Başkan adayı Donald Trump seçiler kurulunun oy çokluğunu kazanarak Amerika'nın 45'inci başkanı oldu.

Trump'ın Başkan olarak yaptığı ilk açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

Az önce bir telefon aldım Dışişleri Bakanı Clinton'dan. Kendisi bizi tebrik etti. Hillary çok uzun süre ve çok sıkı çalıştı. Ona da gerçekten şükran borçluyuz.

Ben ülkemizdeki tüm vatandaşlara şunun sözünü veriyorum: Bütün Amerika'nın başkanı olacağım. Beni desteklemeyenlerin de yardımını ve rehberliğini isteyeceğim ki birlikte çalışabilelim.

Bizimkisi bir kampanya gibi değildi. Ülkemizi tekrar inşa etmekle ilgili bu acil görevi üstleneceğiz ve büyük Amerika'yı yeniden inşa edeceğiz. İnanılmaz bir potansiyelimiz var.

Bütün diğer devletlerle, bizimle iyi geçinmek isteyenlerle iyi geçineceğiz. Gerçekten iyi ilişkiler olmasını bekliyoruz. Amerika'nın çıkarları ilk önceliğimiz olsa da, herkese iyi davranacağız. Düşmanlık değil, dostluk arayacağız. Çok başarılı olmak istiyoruz ve tüm dünyaya şunu söylemek istiyorum: Herkese ve her devlete karşı çok adil davranacağız.

Sizi yüzüstü bırakmayacağıma söz veriyorum. Çok iyi işler yapacağız birlikte. Sizin başkanınız olacağım günü sabırsızlıkla bekliyorum.

Yeni Başkan 20 Ocak'ta yemin ederek resmen göreve başlayacak.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.