Header Ads

Adalet Bakanı Bozdağ: Biz meramımızı anlatamadık, başkaları daha iyi anlattı. Doğruyu yapmaktan vazgeçtik

Nursima KESKİN/ANKARA, (DHA)

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Adalet Komisyonu'nda geri çekilen cinsel istismar önergesine ilişkin "Bu tartışmalar sonunda bizim muradımız dışında bu eklenen fıkranın bir algı kurbanı olduğunu çok net bir şekilde görme durumu söz konusu oldu. Esasında biz burada milletimizin talebine uyuyoruz, doğruyu yapmaktan vazgeçerek" dedi.

TBMM Adalet Komisyonu, Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nda yer alan 'Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16 Kasım 2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan mağdurla failin evlenmesi durumunda ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, yada cezanın infazının ertelenmesi' önergesinin geri çekilmesi için toplandı.

"ORTADAN TAMAMEN KALKMASI ZAMAN ALACAK"

Adalet Bakanı Bozdağ, Meclis Genel Kurulu'nda geçici maddeyle eklenen fıkranın tartışmalara neden olduğunu belirterek, getirilen eleştirileri dikkate aldıklarını söyledi.

Bozdağ, "Bu tartışmalar sonunda bizim muradımız dışında bu eklenen fıkranın bir algı kurbanı olduğunu çok net bir şekilde görme durumu söz konusu oldu. Esasında AK Parti hükümetleri olarak biz, erken yaşta evlilikleri önlemek konusunda Cumhuriyet tarihinde en büyük reformları yapan hükümet olduk. Kanunlar, toplumlarda bir kültürün oluşmasına, gelişmesine ve değiştirilmesine büyük katkılar sağlamaktadır. Fakat takdir edersiniz ki yüzyıllardır bizim toplumumuzda var olan erken yaşta evlilik gerçeğini 2005'te yürürlüğe giren Türk Ceza Kanunu ile 2002'de yürürlüğe giren yeni Medeni Kanun'un birden bire tamamen değiştirmesi ve herkesi aynı noktaya çekmesi oldukça güçtür. Bu kültür nasıl zaman içinde oluştuysa bunun değişmesi, ortadan tamamen kalkması da zaman alacaktır" diye konuştu.

"DOĞRUYU YAPMAKTAN VAZGEÇEREK MİLLETİMİZİN TALEBİNE UYUYORUZ"

Getirilen düzenlemenin af niteliğinde olmadığını vurgulayan Bozdağ, şöyle konuştu:

"Bizim yaptığımız şey; bu sorunu çözmeye dönük, bir defa uygulanacak geçici bir düzenlemeydi. Kesinlikle tecavüzcülere af getiren bir düzenleme değildi. Tecavüzcülerle alakalı bir düzenleme olmadığı halde maalesef kamuoyundaki tartışmalar nedeniyle biz meramımızı anlatamadık, başkaları daha iyi anlattı, şu oldu, bu oldu. Ama toplumda bu düzenlemenin yapılmaması konusunda gözle görülür şekilde bir konsensüs oluştu. Bu konuda esasında iyi niyetli ve doğru olan bir düzenlemeyi toplumsal bir sorunu çözen düzenlemeyi milletimizden gelen tepkiler eleştiriler önerileri dikkate almak suretiyle geri çekmek olarak gerçekleştiriyoruz. Esasında biz burada milletimizin talebine uyuyoruz, doğruyu yapmaktan vazgeçerek"

ÖNERGE GERİ ÇEKİLDİ

Komisyonda, önergeye ilişkin milletvekilleri görüşlerini bildirdi. Yapılan oylamanın ardından oy çokluğuyla cinsel istismar önergesi tasarı metninden çıkarıldı.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.