Header Ads

Adalet Bakanı Bozdağ: HDP'lilerin tutuklanmasında Anayasa'ya aykırı bir durum yok

Sabah

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 19. Dönem Adli Yargı, Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni'nde konuştu. Bakan Bozdağ, "HDP'lilerin tutuklanmasında anayasaya aykırı bir durum yok. Bu tamamen hukukun işleyişine uygun verilen kararlardır" dedi.

19. Dönem Adli Yargı, Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni'nde konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HDP'lilerin tutuklanmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Bozdağ konula ilgili şöyle konuştu:

"Siyaset terör örgütlerinin değirmenine su taşımak anlamına gelmez.

Ben bir hukukçu olarak bakıyorum; gelmedi zorla getirildi. Yargıyı ve savcılarımızı kimse istemediği kararları almaya mahkum bırakmalıdır. İfadeye gitmeyen tüm vekillerin ifadeye gitmeleri doğru olandır.

Miletvekillerinin tutuklanması konusu tamamen yargı konusudur. Sulh Ceza Hakimi bu kararı veriyor. Savcılar soruşturma evresinde sadece talepte bulunuyor. Bu tamamen hukukun işleyişine uygun verilen kararlardır. Anayasaya aykırı değildir.

Ben buradan çok net ifade ediyorum. Geçici madde, anayasanın koyduğu imtiyazı, dokunulmazlık zırhını kaldırdığı için herkes hangi muameleye tabi tutuluyorsa onlar da aynı muameleye tabi tutulmuşlardır. Burada anayasaya aykırılık söz konusu değildir.

Siyaset ve dokunulmazlık terör örgütlerine yandaşlık yapmak, terör örgütlerinin değirmenine su taşımak, sözcülüğü yapmak anlamına asla gelmez. "

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.