Header Ads

Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay ve 7 gazeteciye 'müebbet hapis cezası' istemi

DW/AA

15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik başlatılan soruşturma tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı hazırlanan 32 sayfalık iddianamede, Özgür Gündem Gazetesi yöneticileri ve bazı çalışanlarından Kemal Sancılı, Aslı Erdoğan, İnan Kızılkaya, Zana Bilir Kaya, Necmiye Alpay, Emire Eren Keskin, Filiz Koçali, Ragıp Zarakolu ve Bilge Akut sanık olarak yer aldı.

Bu isimlerden Özgür Gündem Yayın Danışman Kurulu üyesi edebiyatçı Aslı Erdoğan, dilbilimci Necmiye Alpay ve Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ve Özgür Gündem Yazı İşleri Müdür İnan Kızılkaya tutuklu yargılanıyor.

Hazırlanan iddianamede 4'ü tutuklu 9 kişi hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olma”, "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma”, "terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 6,5 yıldan 17,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede yer alan suçlamalar

Anadolu Ajansı’nın haberine göre iddianamede, gazetenin yayın politikası "cumhuriyetin niteliklerini, siyasi, hukuki, sosyal ve ekonomik düzenini değiştirmek, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türk devletinin ve cumhuriyetinin varlığını tehlikeye düşürmek, devlet otoritesini zaafa uğratmak, yıkmak veya ele geçirmek" olarak tarif edildi.

İddianamede ayrıca "gazetede terör örgütü PKK ve KCK’nın yöneticilerinin görüşlerine yerildiği ve gazetede bu şekilde terör örgütünün propagandasının yapıldığı, PKK ve KCK’dan üst düzey yöneticilerin de görüşlerinin manşetten verildiği" belirtildi.

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamenin 15 gün içerisinde kabulü veya reddi yönünde bir karar verilmesi bekleniyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.