Header Ads

Aykut Erdoğdu belgeleri TBMM duvarına astı: 'İkiyüzlülüğün reddedilemez belgeleri'


CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, AKP'nin İsrail ve Filistin politikalarını eleştirerek, bu konuda hükümetin çelişki içinde bulunduğunu belirtti.

Söz konusu belgelerin tarihsel bir ikiyüzlülüğü ortaya koyduğunu öne süren Erdoğdu, "İçinde Türk vatandaşlarının da bulunduğu Mavi Marmara gemisi İsrail'e doğru yola çıkarılmış, İsrail'in hukuka ve vicdana aykırı müdahalesi sonucunda orada vatandaşlarımızı kaybetmiş durumdayız. Bu mesele dış politikaya yıllar yılı malzeme edildi. Oysa 'one münit' kriziyle İsrail devleti ile çatışma halinde gösteren Türkiye Cumhuriyetini yönetenler bu belgelerle AKP'nin İsrail yanlısı olduğunu ispatlayabilmek için lobi şirketlerine 63 milyon doları Türkiye Cumhuriyeti bütçesinden ödemiştir. Bu tutarın daha sonra arttığını da tahmin ediyoruz." diye konuştu.

ABD hukukuna göre, ülke içinde lobi yapan şirketlerin kim adına ve ne için lobi yaptıklarını ve ne kadar ücret aldıklarını açıklamak zorunda olduğunu vurgulayan Erdoğdu, "Bu arkamda görmüş olduğunuz belgeler Türkiye'de yıllardır devam eden bir ikiyüzlülüğün Meclis duvarına asılmış reddedilemez belgeleridir." ifadelerini kullandı.

Aykut Erdoğdu, bu konuda geçtiğimiz gün katıldığı bir programda tartıştığı AKP'li milletvekilinden değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı ve Dışişleri Bakanı'ndan bir açıklama beklediğini bildirdi.

Bir gazetecinin yeni anayasada Cumhurbaşkanı'nın yemininin değişeceğine yönelik haberlerin yapıldığını hatırlatarak, bu konuda düşüncesinin sorması üzerine Erdoğdu, bu ülkenin tamamının gönlünden Mustafa Kemal Atatürk'ün sevgisinin silinemeyeceğini kaydetti.

AKP yetkililerinden bir açıklama gelmeden bu konuda bir şey söylemeyi doğru bulmadığını ifade eden Erdoğdu, "Önce birilerine yazdırmış, birkaç adım atmışlardır. Halkın ağır tepkisi geldiğinde de genelde geri adım atmışlardır. Bunların Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet düzeniyle alakalı zihinlerini biliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

TBMM Genel Kurulu görüşmelerinde cinsel istismarla alakalı önerge üzerinde yaşanan tartışmalar hakkındaki görüşleri de sorulan Erdoğdu, "Adalet Bakanı'nın metni okuması durumunda tecavüzcüleri kapsayıp kapsamayacağını, içeride yatan tecavüzcüleri kapsayıp kapsamayacağını kendisinin de anlayacağını." ifade etti.

Erdoğdu, "İslam dini asla tecavüze onay vermez. Çocuklara tecavüze onay vermez. Ama gördüğümüz kadarıyla bu tür düzenlemelerle, 4 bin kişiyi içeriden çıkarmak istiyorlar. Sonuç ne olur biliyor musunuz? Tecavüzü özendirirler. kadını daha çaresiz ve korumasız bırakırlar. Bu doğru değildir. Ben bunun da halkın vicdanından geri döneceğine inanıyorum. Devlet gücüyle halkı yıldırmaya çalışıyorlar." diye konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.