Header Ads

Başbakan Yıldırım'dan bankacılara uyarı: Çarşı pazara yakın durun, makul davranın

Kaynak: Reuters/Hürriyet

Başbakan Binali Yıldırım, dün akşam bankacılık sektörü temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantıda, büyüme hızının yeniden yüzde 5 düzeyine çıkmasını sağlayacaklarını belirleterek bunun için bankacıları desteğe çağırdı.

Yıldırım, KOBİ ve esnaf başta olmak üzere müşterilerinin finansman imkanlarına ulaşmalarına yardımcı olmalarını,teminatlandırmada makul davranmaları mesajı verdi.

Yıldırım dün Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın başkanlığında bankacılık heyetini Çankaya köşkünde kabul etti. Toplantıya bir çok banka CEO'su katıldı.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin de katıldığı toplantıda bankacılık sektörü geniş bir katılımla temsil edildi, toplantıda sektöre ve ekonomik gelişmelere ilişkin konular değerlendirildi.

Başbakanlık kaynakları, toplantıda Yıldırım'ın sektöre "Üretimi, yatırımı, ihracatı, istihdamı kısaca kalkınmayı desteklemek amacıyla başta KOBİ'ler ve esnaf olmak üzere müşterilerinize destek olun, finansman imkanlarına ulaşmalarına yardımcı olun, çarşı pazara yakın durun, teminatlandırmada makul davranın, kredi vermeye, ekonomik faaliyeti desteklemeye devam edin" mesajını verdiğini belirttiler.

Yıldırım üretim ve yatırım yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayan kesimleri "sonuna kadar destekleyeceklerini" belirtirken yüzde 3-4 düzeyindeki büyüme hızını yeterli bulmadıklarını, büyümeyi hızlandıracak her türlü önlemi almaya devam edeceklerini de belirtti.

Yıldırım büyüme hızının yeniden yüzde 5 düzeyine çıkmasını sağlayacaklarını da belirterek "Türkiye'nin bankalara ve finans kesimine şimdi daha fazla ihtiyacı var, bankaların büyümesinin ve sağlıklı çalışmasının ön şartı da ekonominin büyümesidir" dedi.

Toplantıda Yıldırım Türkiye ekonomisinin güçlü, makro dengeleri sağlam, siyasi istikrarın kalıcı ve bankacılık sektörünün sağlıklı olduğunu mesajlarını da verdi.

Öte yandan edinilen bilgiye göre toplantıya katılan bankacılar büyümenin hızlandırılmasına daha fazla katkı sağlamak için neler yapılabileceğine ilişkin bazı önerileri Başbakan'a sundular.

Kaynaklar, "Bankacılık sektörünün büyümeye daha fazla destek olması için sektörün işleyişini ilgilendiren düzenlemelerde yapılmasını bekledikleri değişiklik önerilerini, iletişimin her zamankinden daha önemli olduğu hususuna da işaret ederek Başbakanımız'a sundular" bilgisi de verildi.

BANKALARDAN HÜKÜMETE DESTEK ADIMLARI

Hükümetin ekonomik aktiviteyi canlandırmak için bankalardan kredi faizlerine indirim çağrısının gündemde olduğu dönemde Pazartesi sabahı İş Bankası ile başlayan kredi faizi indirimi furyasına diğer bankalardan da katılım devam ediyor.

Önde gelen bankalardan İş Bankası, Akbank, Vakıfbank, Yapı Kredi, Garanti ve TEB kredi faizlerine indirim yaptılar. Aynı şekilde mevduat faizlerinde de bir indirim sürecine ilişkin Yapı Kredi'den açıklama geldi.

Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz günlerde bankaları eleştirerek, "Bankacıları uyarıyorum. Lütfen reel sektörün sesine kulak verin. Tefeciliği bırakın. Gerçek ekonomiye dönün. Yarın bir gün ekonomiye kaynak aktarmaya çalışacaksınız, ama geç olacak... Ya bunu kendiliğinizden yaparsınız, ya da bunu size yaptırırız" demişti.

Bu açıklamanın ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hafta sonu Başbakan Binali Yıldırım'ın bankaları "tefecilik" ile eleştiren açıklamaları ardından hükümetin faizler konusunda bankaları eleştirmesine karşı çıkarak, yüksek faizin hükümetin sorumluluğunda olduğunu vurguladı ve hükümeti yüzde 1'i geçmeyecek şeklinde kanun tasarısı ile sorunu çözmeye çağırmıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.