Header Ads

CHP: Proje okullara atanan resim öğretmeni renkleri, müzik öğretmeni piyano çalmasını bilmiyor

Meclis Haber/Twitter

CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, eğitim alanındaki çalışmaları değerlendirdi. MEB'in gelecek yılki bütçesinin, yükseköğretim bütçesi ile 111 milyar lira, yatırıma ayrılan payın ise yüzde 8,5 olduğunu belirten Akaydın, bu miktarı "düşük" olarak değerlendirdi.

Proje okullarına değinen Akaydın, Türkiye'deki 170 proje okulundan 106'sının imam hatip lisesi ya da imam hatip ortaokulu boyutunda olduğunu bildirdi. Bu okullarda ciddi bir öğretmen erozyonu yaşandığını belirten Akaydın, "Bu okullardaki öğretmenlerin yaklaşık 24'ü başka okullara atanmış durumdalar. Bunun mantığını anlamak mümkün değil. Bu okulların içini, eğitim kalitesi bakımından boşalttığınız takdirde Türkiye'de çok büyük bir kaos olacaktır." diye konuştu.

Darbe teşebbüsünden sonra olağanüstü hal kapsamında çıkarılan KHK'larla 100 bin civarında devlet memurunun işinden uzaklaştırıldığını, bunun yarısının Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde olduğuna değinen Akaydın, "FETÖ'ye destek verenler cezalandırılsın ama bunun bir mantığının olması lazım. Bu kadar önemli bir Milli Eğitim ordusunun FETÖ ve bölücü terör örgütü kapsamında uzaklaştırılmasını, işten atılmasını çok mantıklı bulmuyorum." ifadesini kullandı.

Türkiye'de 500 bin atama bekleyen öğretmen olduğuna işaret eden Akaydın, en kısa zamanda öğretmenlerin istihdam edilmesi gerektiğini belirtti.

KHK'larla rektör atamalarının cumhurbaşkanına bağlanmasına ilişkin sorun yaşandığını savunan Akaydın, "Sokaktaki cahil vatandaş kendi milletvekilini, bakanını seçebilirken bir profesörün, bir doçentin kendi rektörü için oy kullanamaması acıklı bir durumdur." dedi.

Toplantıya katılan CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer de bir gazetecinin başkanlık sistemine ilişkin sorusuna, "Parlamenter sistemin rafa kaldırıldığı, demokrasiden bahsedemeyeceğimiz bir ortamda başbakanın çıkıp, 'Başkanlık sistemi olmazsa ülke bölünür' korkutması bir demokrasinin müjdecisi olabilir mi?" şeklinde yanıt verdi.

Toplantıda İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir ve Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlu da yer aldı.

Özdemir de yaptığı açıklamada 'Gelir durumu ne olursa olsun  TEOG sınavı ile bugün proje okulunda okuma imkanı bulanlar yarın bu hakkı kaybedecekler. TEOG puanlarına göre en yüksek puanla öğrenci alan okullar proje okulu statüsüne alınırken en düşük ve başarısız okullar proje dışı tutuluyor. Proje okullarına atanan resim öğretmeni renkleri, müzik öğretmeni piyano çalmasını bilmiyor diyor veliler.' dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.