Header Ads

Döviz yükseliyor, halk yoksullaşıyor: Dolar 3.44, Euro 3.63 liraya yükseldi

DHA

Merkez Bankası'nın çifte faiz artışına karşın döviz durdurulamadı. Dolar 3.44 lira ve euro da 3.63 lira ile yeni tarihi rekor düzeylerine yükseldi.

Merkez Bankası’nın politika faizi ve faiz koridorunu yükselterek yaptığı çifte faiz artışıyla 3 kuruş düşen dolar, Avrupa Parlamentosu’nda yapılan oylamadan “Türkiye ile AB üyelik görüşmeleri dondurulsun" önerisinin çıkmasıyla geri döndü.

Bir süre 3.37 düzeylerinde duran dolar AP kararının ardından tırmanmaya başladı ve saat 16.00 sıralarında 3.44 lira ve euro da 3.63 seviyelerine yükselerek yeni tarihi rekorlar kırdı. Daha sonra dolar 3.43-3.44 lira, euro da 3.62.-3.63 lira aralığına çekildi.

Doların son günlerde peş peşe rekorlar kırarak yükselmesi nedeniyle Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bugünkü toplantıda politika faizini ve faiz koridorunun üst bandını yükselterek çifte faiz artışı yaptı.

PPK'nın ardından yapılan açıklamada, "Marjinal fonlama oranı yüzde 8.25’ten yüzde 8.5’e yükseltilirken, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7.25 düzeyinde sabit tutuldu. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7.5’ten yüzde 8.0’e yükseltildi" denildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.