Header Ads

HDP eş genel başkanları olmadan ilk TBMM toplantısını yaptı

Kaynak: Meclis Haber Fotoğraf: AJT

HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile bazı milletvekillerinin tutuklanmasının ardından yapılan ilk Grup Toplantısının açılışını yapan HDP Grup Başkanvekili Demirel, grup toplantısına katılanların gösterdiği dayanışmanın kendilerine moral verdiğini ifade etti.

Demirel, şöyle devam etti:

"Eş genel başkanlarımızın ve milletvekillerimizin tutuklanması, halkın iradesine ve siyasi tercihine ağır bir darbedir. Dünya tarihine bir utanç tablosu olarak geçecektir. Bir operasyon sonucunda gerçekleşen rehin almalar, 7 Haziran 2015'te başlamış olan siyasi darbenin en önemli ayaklarından biri olmuştur. Eş başkanlarımız ve milletvekillerimiz şahsında esir alınmaya çalışılan, 6 milyon seçmenin iradesidir. Meclisi sarayın bir şubesine dönüştürmeye çalışanlar, adalet mekanizmasını iktidar partisinin komisyonu haline getirenler, bugün bizleri esir alarak irademizi kırabileceklerini ve demokratik siyaseti tamamıyla tasfiye edebileceklerini sanmaktadır. Bizler, tüm baskılara, gözaltı ve tutuklamalara karşı sonuna kadar direneceğiz. Demokratik siyaset konusundaki kararlı ve ilkesel duruşumuzu sürdüreceğiz."

Hükümet ve temsilcilerinin gerçekleri konuşmadığını ileri süren Demirel, parti genel merkezlerine girişlerin ve partililerinin çalışmalarının engellendiğini belirtti.

Demirel'in konuşmasının ardından HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın cezaevinden grup toplantısı için gönderdiği mektuplar okundu.

Figen Yüksekdağ’ın mektubunda “Her şeye rağmen umudumuzu tüketemezler. Kimse mmoralini bozmasın. Bu saldırganık korkudan. Sevgi ve cesaret kazanacaktır” dediği gözlendi.

Selahattin Demirtaş ise mektubunda “Sivil bir darbe sonucu sadece HDP’ye yönelik değil. Bizlere yönelik bu saldırının bütün demokratik güçlere yönelik olduğu görülmelidir. Yanyana durmak ve faşizme karşı ortak mücadeleyi güçlendirmek tek çıkış yolumuzdur. Bu korku imparatorluğu elbette çökecektir” ifadelerine yer verildi.

Mektupların okunmasının ardından HDP milletvekillerinin gözaltına alınmalarına ilişkin görüntüler ile Demirtaş ve Yüksekdağ'ın geçmiş grup toplantılarında yaptıkları konuşmalardan oluşan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Öte yandan grup toplantısına Belçika'nın Ankara Büyükelçisi Marc Trenteseau ile bazı Avrupa ülkelerinin büyükelçiliklerinden temsilciler katıldı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.