Header Ads

Kolombiya’da hükümet ile FARC’ın uzlaştığı yeni barış anlaşması bu kez halka sorulmayacak

Euronews

Kolombiya’da hükümet ile silahlı örgüt FARC’ın üzerinde uzlaştığı yeni barış anlaşması perşembe günü imzalanacak.

Anlaşmanın ilk hali geçtiğimiz ay referanduma sunulmuş, ancak Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) lehine olduğu gerekçesiyle halkın çoğunluğu tarafından reddedilmişti.

Tarafların müzakere masasında koşullarını tekrar belirlediği anlaşmanın imzalandıktan sonra bu kez halkoylamasına değil, sadece Kongre’nin onayına sunulacağı açıklandı.

Televizyondan halkına seslenen Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, imza töreninin başkent Bogota’da yapılacağını belirtti. Santos, bütün tarafların görüşünün alınmasının ardından anlaşmanın onayı için ‘en uygun ve meşru yöntem’in Kongre’de oylanması olduğunda karar kıldıklarını kaydetti.

Yeni anlaşmada ‘özel mülkiyet hakları’ ve suç içeren eylemlere katılmış militanların durumuna ilişkin bazı değişiklikler yapıldığı açıklandı.

Ülkede FARC’ın hükümete karşı 50 yıl süren silahlı mücadelesi tarafların Küba’nın arabuluculuğunda anlaşmasıyla son bulmuştu. 200 binden fazla kişinin ölümüne ve milyonlarcasının evlerini terketmesine neden olan savaşı bitiren anlaşma Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki-mun’un da katıldığı eylül ayındaki törende imzalanmıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.