Header Ads

Kuleli Askeri Lisesi binası Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğü olacak


15 Temmuz darbe girişiminden sonra kurulan ve Harp Okulları'nın bağlandığı Milli Savunma Üniversitesi'nin rektörlüğü, kapatılan Kuleli Askeri Lisesi binası olacak. Harp Okulları, 2017 Şubat'ta yeniden eğitime açılacak.

Yeni yıldan itibaren Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanan harp okulları eğitime açılıyor. Kuleli Askeri Lisesi'nin bulunduğu bina ise rektörlük binası olacak.

15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrasında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile harp okullarındaki öğrenciler üniversitelere yönlendirilmiş, askeri liseler de kapatılmıştı.

Yeni Şafak'ın haberine göre Milli Savunma Bakanlığı, Milli Savunma Üniversitesi altında eğitim verecek harp okulları için yeniden alım yapılacağını doğruladı. Hava Harp Okulu için üniversitelerin ikinci ve üçüncü sınıflarından geçiş yapılabileceği duyurulmuştu.

Bu kapsamda 4 bini geçen başvurular alınmıştı. Şuan öğrencilerin mülakatlarının sürdüğü belirtilirken, önümüzdeki yıldan itibaren eğitimler başlayacak.

Yeni kurulan üniversitenin çatısı altında hizmet verecek olan harp okullarının 2017'de öğrenci alımına başlayacağı öğrenildi. İlk olarak Hava Harp Okulu'nun öğrenci alacağı ve Şubat 2017'de eğitime başlanacağı belirtildi. Daha sonra da Deniz ve Kara Harp Okulu öğrenci alarak eğitime başlayacak.

Sabah'ın haberine göre; 15 Temmuz sonrası kapatılan Kuleli Askeri Lisesi'nin bulunduğu binanın ise yeni dönemdeki pozisyonu belli oldu. Kuleli artık Milli Savunma Üniversitesi'ne "Rektörlük Binası" olarak hizmet verecek. Milli Savunma Üniversitesi'ne Rektör olarak tarihçi Prof. Dr. Erhan Afyoncu atanmıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.