Header Ads

Rektör ataması yapılan Boğaziçi Üniversitesi'nde akademisyenlerden ortak tepki: Demokratik meşruiyeti yok

Beyza Kural/bianet

Boğaziçi Üniversitesi’nden bir grup öğretim elemanı yüzde 86oy oranıyla seçtikleri rektörün atanmamasına karşı açıklama yaptı.

Güney Meydan’daki açıklamaya öğretim elamanları cüppeleriyle katıldı. Rektörlük seçimini kaldıran Kanun Hükmünde Kararname (KHK) maddesinin iptalini istediler.

Prof. Dr. Cem Ersoy'un okuduğu açıklama şöyle

"Boğaziçi Üniversitesi’nin benimsemiş olduğu ‘Akademik İlkeler’ evrensel değerlere dayanır. Bu ilkelerden biri ‘üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik yöntemlerle seçilmiş kurullarda ve akademik yöneticilerde’ olmasıdır. ‘Başta rektör olmak üzere tüm akademik yöneticiler atamayla değil seçimle belirlenmelidir.’

“Bir kamu üniversitesi olarak Boğaziçi Üniversitesi’nin yıllar içinde özenle kurduğu katılımcı yönetim modeli ve yöneticilerini demokratik yöntemlerle belirleme pratiği uluslararası akademik başarısının temelini oluşturur. Çünkü toplum yararına olan bilimsel bilgi ancak ifade özgürlüğünün korunduğu, farklılıkların bir arada olabildiği bir üniversite ortamında üretilir ve paylaşılır.

“29 Ekim 2016 tarihli 676 sayılı KHK’nın 85. maddesi üniversitemizde uygulanan demokratik ve özerk yönetim modeline büyük bir darbe vurmuştur. 1 Kasım 2016 tarihli basın açıklamamızda KHK’nın ilgili maddesinin iptalini talep etmiştik. Talebimiz yerine getirilmediği gibi, yüzde 86 oy oranıyla seçtiğimiz rektör atanmamıştır.

“OHAL’e dayandırılan bu durumun demokratik meşruiyetinin olmadığını bir kez daha ilan ediyoruz. 676 sayılı KHK’nın ilgili maddesi iptal edilmeli, yerine demokratik, özerk ve katılımcı üniversitenin ilkelerine uygun yeni bir düzenleme getirilmelidir.

“Bizler her kamusal mecrada bu talebimizin takipçisi olacağız. Üniversitemizdeki özgür, bağımsız ve barışçı akademik ortamı bozacak her tür müdahalenin de karşısında duracağız. Rektör belirleniminin üniversitenin iradesi doğrultusunda gerçekleştirileceği bir sisteme en kısa zamanda dönülmesi gerektiğine inanıyoruz ve bunun gerçekleşmesi için mücadele edeceğiz."

Öğrenciler de açıklamayı takip etti.

Akademisyenler ve öğrencilerin alkışlarıyla açıklama sona erdi.

Ne olmuştu?

12 Temmuz’da yapılan rektörlük seçimleri 447 öğretim üyesinden 403’ünün katılımıyla son dönemin en yüksek katılımlı seçimi olmuştu.

Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu 348, Prof. Dr. Vedat Akgiray 40, Prof. Dr. Cem Say 7, Prof. Dr. Levent Kurnaz 2, Prof. Dr. Esra Battaloğlu 1 ve Prof. Dr. Betül Tanbay 1 oy almıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, o tarihten bu yana Erdoğan 19 rektör atadı ancak Boğaziçi Üniversitesi’nde atama yapmadı.

29 Ekim’de yayınlanan 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile rektörlük seçimleri kaldırıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri, 1 Kasım'da üniversitede yaptıkları açıklamada yüzde 86 oy oranıyla seçilen  Barbarosoğlu'nun  atanmamasınının kabul edilemez olduğunu söyledi, rektörlük seçimlerini kaldıran KHK'nın iptalini talep etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 Kasım'da Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne, seçimlerde oyların yüzde 86'sını alan Prof. Dr Gülay Barbarosoğlu'nu değil, seçimlere katılmayan rektör yardımcısı Prof. Dr. Mehmed Özkan'ı atadı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.